СРБИЈА И КИНА: Потписани меморандуми јачају привредну сарадњу две земље
Потписивање меморандума са кинеским партнерима током званичне билатералне посете од великог је значаја и даје простор за јачање привредне сарадње две земље у будућности, изјавио је данас саветник председника Привредне коморе Србије Бојан Ђурић.
- Велике међудржавне посете, поготово кад је реч о контактима са највећим државама света од великог су значаја не само у политичком смислу, него и привредном, а то посебно важи за посету држави као што је Кина - рекао је Ђурић.
Он је казао да међудржавни политички односи и кључни споразуми даље отварају простор за још бољу привредну сарадњу две земље.
То, како је казао, пружа простор компанијама из Србије пре свега у области инфраструктуре, да успоставе моделе и прикажу капацитете за трајнију и јачу сарадњу.
- То је један од кључева економске, привредне комуникације са земљама као што је Кина, да покажете довољан степен озбиљности, кредибилности и стабилности на дужи рок и да онда заједно са другим државама региона, с обзиром на оријентацију кинеских инвеститора да улажу у овом делу света, отворите простор за велике пројекте у наредним годинама - казао је Ђурић.
Он је навео да је то посебно важно и да је у том смислу и билатерална посета делегације Србије на челу са премијером Александром Вучићем веома важна у овом међународном тренутку, а Кина у томе има посебну улогу јер доноси неку врсту стабилности.
- Она је сидро стабилности и зато је важно држати висок ниво односа са таквом међународном силом - рекао је Ђурић. Како је навео, базичним гранама индустрије потребна су велика улагања која могу да дођу само са таквих инвестиционих подручја какво је Кина.
Погодности за српску привреду
Кина данас није интересантна само као простор одакле долази могућност масовне производње, већ је веома атрактивна и као земља за развој трансфера знања, технологија, а неки од потписаних споразума омогућиће и такве користи и бенефите за српску привреду, рекао је Ђурић.
Он је оценио и да је политичка сарадња између Србије и Кине стабилна већ извесно време, а да је посета делегације Србије тој земљи веома значајна у овом међународном политичком тренутку.
"Посебно у светлу ових догадаја везаних за европски континент и озбиљне нестабилности, за Србију је битно да има развијене односе са оним силама које могу да утичу на смиривање ситуације и обезбеђивање даљег повољног окружења за нас", сматра Ђурић.
Меморандум о разумевању између Владе Србије и Хебеи Ирон анд Стеел Гроуп (ХБИС), која је заинтересована за куповину Железаре у Смедереву, потписан је данас у Пекингу, у присуству премијера Србије и Кине Александра Вучића и Ли Кећианга.