Пропаст српских гиганата (1.део)
Некада симболи наших градова и економије, многе државне фирме сада се боре са штрајковима, минималцима, потенцијалним затварањем. Већина ипак опстаје, пролази реструктуирање, чека стратешке партнере и верује у боље дане. Представљамо преглед садашњих стања у овим фирмама, и планове за будући период.
АГРОЖИВ, Житиште
Током 2013. године Агрожив је кренуо са црним скором пословања, али је захваљујући помоћи Владе Србије фабрика опстала. Протекле месеце обележили су штрајкови радника, у вапају да се нађе решење за фабрику која је душа Житишта али и ширег подручја. Око 700 људи из Житишта ради у Агроживу.
Предраг Амижић, директор Агрожива, је почетком године говорио о будућности Агрожива кроз стратешко партнерство са једном италијанском фирмом, али напоменуо је да је одлука на Србијагасу, која је власник Агрожива од 2010. Душан Бајатовић упознаће јавност следеће недеље са информацијама за опстанак овог предузећа.
Пре неколико дана искључена је струја у свим просторијама ове фабрике, укључујући и инкубаторске станице.
YUMCO, Врање
Штрајкови у овој фирми обележили су ову привредну годину у Србији. Блокирање путева, управне зграде. Непријатне сцене.
- Предложили смо синдикатима да се направи рок за исплату четири заостале плате. Државу у овом тренутку не треба притискати због поплава које су се десиле. Држава има приоритете, иако без ње се не може завршити процес реструктуирања, изјавио је на недавној конференцији за новинаре Бранислав Поповић, председник надзорног одбора.
На новом генералном директору, Горану Ђорђевићу, је да поправи стање у овој врањанској фирми. Ђорђевић је дипломирани економиста и био је на челу једног од највећих градских јавних предузећа Дирекције за изградњу.
КРУШИК, Ваљево
Колоне људи из Ваљева годинама су ишли на посао у раним јутарњим сатима ка својој фабрици, која је била симбол економског успеха Ваљева. То су сада сећања Ваљеваца. Сада је Голден lady, италијанска фабрика чарапа, место које оживљава економију Ваљева уместо Крушика.
Крушик је у 2013. години заузео високо место на једној незавидној листи, највећих пореских дужника, и то са цифром од 2,3 милијарде.
Укупне обавезе "Крушика" износе 4,4 милијарде динара, а губитак у 2013. је готово милијарду динара. Рачун фирма блокиран је од новембра 2011. године.
Радници су на минималцу, што је одлука новог менађжмента који је постављен на самом почетку године.
ГАЛЕНИКА, Земун
Ових дана актуелне су истраге малверзација и сумњивих токова новца у Галеници. Да ли се ова фабрика лекова буди из лошег сна?
Први пут, после три године негативних резултата, Галеника је у првом кварталу 2014. остварила добит из редовног пословања вредан 11 милиона динара, саопштено је из те компаније.
Појавиле су се и информације да би ова земунска компанија могла добити иностране стратешке партнере, из Украјине и Емирата.