СТАРИ БЕОГРАДСКИ ХОТЕЛИ ИМАЈУ ТАЈНЕ: Шта је волео да пије Иво Андрић и где је спавао муж Шерон Стоун?
Они су наслеђе старог, за многе давно изгубљеног Београда. У њиховим собама су одседали светски познати и цењени гости, од раскалашних богаташа попут Рокфелера, до престижних научника попут Ајнштајна, док је у једном од њих преноћио и бивши муж холивудске диве Шерон Стоун.
Кад би могли да проговоре, најстарији београдски хотели би сигурно имали свакакве занимљивости да нам испричају. Ипак, ми смо успели да ископамо понешто и тако украдемо делић њихове богате историје.
Касина
Један од најстаријих београдских хотела је хотел “Касина”, који је саграђен још далеке 1856. и налази се у самом срцу Теразија. У њему је 1918. заседала Народна скупштина тек оформљене Краљевине Југославије, а до 1920. у пивници поред хотела изводиле су се позоришне представе. Ту се производило оригинално “хотелско” пиво, а београдски боеми су уз ово пиће проводили многе бесане ноћи.
У саставу “Касине” некада је био биоскоп “Козара” у којем су посетиоци, у току филмске пројекције могли од конобара да наруче било које јело или пиће. Стални гост овог хотела био је истакнути научник и велики заљубљеник у Србију, Арчибалд Рајс.
Ројал
Тридесет година после отварања “Касине” саграђен је хотел “Ројал” у улици Краља Петра. Био је омиљено преноћиште авангардног писца Мони де Булија, који је, кад се преселио у иностранство, покушавао да пронађе хотел, како би у њему одсео кад се врати у Београд. Али од “Ројала” није било ни трага ни гласа. Де Були није знао да је у међувремену овај хотел променио назив у “Топлице”. Чувши ову причу, садашњи директор Нелу Мађинца је 2001. вратио хотелу његов стари назив, јер није могао да врати старог госта.
"Долазио нам је муж Шерон Стоун, редитељ Фил Бронштајн. Многи богаташи су долазили овде, иако могу да плате преноћиште у најлуксузнијим хотелима. Неки знају да цене традицију и душу која је овде сачувана", објашњава Мађинца.
Москва
Традицијом и славним гостима, хвали се још један од старих бисера Београда, хотел “Москва”. Одмах по његовом отварању 1908, у кафетерију овог хотела ушла су два светски позната лица - Алберт Ајнштајн са супругом Милевом Марић. Због њиховог боравка у овом хотелу, председнички апартман носи име овог великог научника.
Наш нобеловац Иво Андрић, у хотелу “Москва” је имао свој сто, за којим је стално пио исто: благу турску кафу уз коцкицу ратлука. Кад је освојио Нобелову награду, Андрићева популарност је нагло скочила, па се, да би побегао од радозналих погледа, пребацио за сто на галерији ресторана.
"Занимљива легенда овог хотела је боравак једног председника државе која је тада била у Покрету несврстаних. Он је са собом у Београд повео неколико камила, које су стављене у оближњи парк. Свако јутро су његове слуге музле камиле и односиле у хотелску кафетерију, где би га куварице прокувале па охладиле, јер је познати државник баш такво млеко волео да пије уз доручак", прича портпаролка “Москве” Милица Шћепановић.
Унук славног композитора Рихарда Вагнера, сиромашни уметник Виланд Вагнер, оставио је овде једну од својих најбољих слика “Бока” , јер није имао новца да плати хотелски рачун. Та импозантна слика и дан-данас виси на зиду у једном од апартмана. Она додаје да је њихова књига гостију прошле године обогаћена са још неколико познатих имена, попут руског редитеља Никите Михалкова и писца Тонија Парсонса.
Бристол
Ипак, ретко који београдски хотел може да се похвали да је у његовим просторијама боравила чувена породица Рокфелер, као што то може с поносом да тврди хотел “Бристол”. Да би се захвалили за добру услугу, при одласку из хотела Рокфелеровци су целом особљу на рецепцији даривали позлаћене хемијске оловке.
Апартман у којем су одсели од тад се зове “Рокфелеров апартман”, а краси га старински бели намештај и кристални лустери.
“Бристол” поседује и “Златни апартман”, са позлаћеним намештајем и огледалима, плавим сомотским завесама и персијским тепихом. Како нам каже шеф рецепције овог хотела, у том апартману је једном приликом одсео тада познати руски рвач.
"Како је господин био веома кршан он је, док је седао на једну од позлаћених столица, поломио један њен ногар. Поправку те столице морао је да плати више од најма апартмана", прича он.
Нажалост, “Златни апартман” је последњег госта имао пре три године, а данас се изнајмљује само у сврхе снимања едиторијала за часописе и филмска снимања.
Хотел “Бристол”, саграђен је 1912. на месту где је некада била мала београдска пијаца која је потопљена у изливању Саве. После тог догађаја, на улицама Савамале су се могли чути ови стихови:
“Београдски мали пијац потопила река Сава, мога драгог, ето тако, заболела глава.”
Погледајте и: