ШТЕТНО: Маргарин настаје од пластике!
Сутра ујутро ћете се запитати да ли ћете га ставити на трпезу или бацити у канту за ђубре.
Иако смо целога живота живели у убеђењу да је маргарин здрава замена за маслац, али недавно истраживање је показало да он има састојке попут пластике. Основа за маргарин су јефтина уља добијена из семенки соје, памука, репице и кукуруза. Напомиње се да је соја врло штетна намирница јер је 98% њених усева генетски модификовано, док је памук пун отровним пестицидима, инсектима и незасићеним масноћама Омега 6 које доводе до зачепљења крвних судова и зачепљења кардиоваскуларних обољења .
Уље се из семенки поменутих биљки добија прешањем, а тиме се стварају велики број слободних радикала који уништавају здраве станице у организму. Слободни радикали доводе до превременог старења, а неки чак изазивају и рак. Уље репице "убија" витамин Е, ствара алергије и астму. Коришћење овог уља повећава број оболелих од рака плућа.
Након што се помешају сва уља, смеси се додаје фини прах од никла који има улогу у процесу хидрогенизације који резултира маст. Након овог процеса, сирова маса која се добија је смрдљива и пуна грудвица. Како би се те грудвице растопиле, додају се емулгатори попут сапуна па се затим таква добијена маса чисти на високим температурама како би се отклонио смрад коришћених хемикалија. У процесу деодоризације маргарину се додају различити адитиви како би имао пријатан мирис, објашњава портал дневно.хр.
Затим, смеса се у последњим фазама прављења избељује глином како би се закамуфлирала сива боја, па се додаје жута боја, данас нама позната као боја маслаца.
Поред сазнања како функционише процес стварања, ујутро ћете се запитати да ли ћете га намазати за доручак.
Прочитајте и: Зашто добијамо хемороиде и како то да спречимо?