СТИЖУ НОВИ НАМЕТИ: Мораћемо да платимо 12.000 динара, ево и за шта
Питали смо надлежне службе шта ћемо добити за свој новац.
Након вести која је као бомба одјекнула у јавности, а у вези са регулацијом тамних стакала на аутомобилима, одлучили смо да контактирамо са надлежним службама и сазнамо све о овој теми.
Подсећамо да је потпредседница Владе Србије Зорана Михајовић затражила измену правилника како би само највиши државни функционери, председник, премијер, председник Скупштине, војска и полиција имали право да се возе иза потпуно затамњених стакала. Правилник ће бити ускоро промењен, како сазнајемо из Министарства саобраћаја. Сви остали министри, директори, државни чиновници мораће да уклоне фолије са своијх аутомобила. Михајловићева је са свог службеног аута већ уклонила тамна стакла и тренутно је једини министар који се не вози иза истих. Потпредседница је издала и наредбу да се са свих возила из њеног министарства фолије такође уклоне.
AMSS је за сада једина лабораторија која је добила одобрење да може испитивати возила на којима се налазе фолије за затамњивање стакала. На основу резултата испитивања, лабораторија ЦМВ може издавати сертификат Агенције за безбедност саобраћаја.
Услуга у AMSS испитивања која траје најмање 45 минута и захтева два стручњака у том послу, кошта 4.800 динара, а у случају да је возило и из неког другог разлога на испитивању у ЦМВ , примера ради због увоза или неког другог разлога, тада је цена овог испитивања умањена за 50 одсто и кошта 2.400 динара, кажу нам из Ауто-мото савеза Србије. За разлог разлике коштања од 7.200 динара, како кажу, одговор није могуће добити од њих.
Извор из Министарства саобраћаја нам каже како није реч ни о каквом новом намету.
- Ради се о пропису који регулише питање фолија за аутомобиле који је донет 2009. године и који сада нико није хтео или није смео да примењује. Једино ново је што смо решили да уведемо ред да свако ко има тамне фолије на аутомобилу због безбедности саобраћаја приликом регистрације возила (и то само једном) мора да прође проверу. И то по ценама утврђеним уредбом Владе Србије из 2013. године.
- Атест је потребан због безбедности свих који се возе у аутомобилу и због безбедности свих учесника у саобраћају. Управо због безбедности деце морамо да проверимо квалитет фолија јер на тржишту постоји велики број неквалитетних фолија које штете како виду, тако и безбедности деце која седе на задњим седиштима. Штете и другим учесницима у саобраћају, нарочито током вожње ноћу.
Како нам кажу у Министарству, нова регулација стиже због безбедности саобраћаја, безбедности полиције, због бахатих возача као и због тога што су се на тржишту појавиле фолије које нису атестиране, нису прилагођене, нити намењене за уградњу у возила чије карактеристике штете свим учесницима у саобраћају. Употреба неодговарајућих фолија штети и безбедности саобраћаја и безбедности полиције, али и безбедности деце и осталих особа које се налазе у возилима.