То што знате о алкохолу је заблуда
Последња истраживања су показала да чак три четвртине популације у Србији пије повремено или стално.
Алкохол нема благодетних дејстава за организам, већ је реч о дубоко укорењеним заблудама у друштву. Због таквих заблуда конзумација алкохола све чешће прераста у неконтролисано опијање, објашњава др Александар Вујошевић, директор Специјалне болнице за болести зависности у Београду.
Ево у чему људи најчешће греше када је алкохол у питању:
1. Храна не ублажава дејство алкохола - На одлагање апсорпције алкохола у крви храна може да утиче, али је неће зауставити. Без обзира на претходни оброк, напићете се онолико колико попијете. Чак ни кафа неће уклонити мамурлук, јер је диуретик, па ће само додатно дехидрирати организам.
2. Добар је за циркулацију само тренутно - Током зиме људи често конзумирају алкохол да би се угрејали, али ефекат тога је само тренутни. Алкохол узрокује ширење крвних судова, чиме се снижава телесна температура.
3. Ниво алкохола у крви је највећи сат времена од пијења - Не водите се реченицом: "Могу да возим, пио сам пре сат-два", јер је тад ниво алкохола у крви највећи, па вам на алко-тесту не могу помоћи ни освеживач даха, бомбоне, као ни жваке. Уколико сте попили четири чаше вина, ниво алкохола у крви биће око једног промила, па је вожња потпуно неприхватљива. Како би се алкохол у крви апсорбовао потребно је да прође 24 сата. Због тога се не препоручује да за волан седате ни јутро након бурне ноћи.
4. Не остављајте пијану особу саму - Алкохол успорава дисање, снижава крвни притисак и успорава рад срца што у неким случајевима може да доведе до коме. Још једна опасност је да се током повраћања пијана особа може угушити. Особу под дејством алкохола треба држати под сталним надзором и ставити је да лежи на боку.
5. Не поправља расположење - Многе особе за своје проблеме утеху налазе у пићу, а тиме заправо само стварају додатни проблем. Алкохол је окидач за депресију, док је свако шесто самоубиство у Европи последица прекомерног опијања.
(zena.blic.rs)