Студенти из региона на скупу о филму и једнакости полова
БЕОГРАД - Српска компанија "Мегаком филм" (МЦФ), уз подршку европског фонда Еуримаж, организоваће од 4. до 8. јуна у Београду регионалну конференцију на тему "Будућност европског филма из визуре младих аутора, уз уважавање једнакости полова".
Очекује се учешће 70 до 100 младих редитеља, сценариста и продуцената из Србије, Босне и Херцеговине и Македоније, а скуп ће имати теоријски, интерактивни и филмски део, најавиле су данас на конференцији за новинаре у галерији АртГет Културног центра Београда представнице МЦФ-а Марија Младеновић и Аида Алиловић.
О значају пројекта говорили су и редитељи Дарко Бајић и Мина Ђукић, истичући да су анализа и проучавање родних односа од суштинског значаја за одређивање утицаја на савремену уметност и културне токове.
Бајић је нагласио да нам је потребна женска визура и у области филма, додајући да је на Факултету драмских уметности у Београду равноправност полова била заступљена и пре него што су тиме почеле да се баве невладине организације.
Наше студенте учимо да верују у идеју и да овладају занатом, без обзира на пол. Трудимо се да негујемо различите, специфичне визуре, рекао је он.
Млада редитељка Ђукић изјавила је да не тражи посебну пажњу зато што је жена, већ је свог пола свесна као датости. Постоје предрасуде, али и начини да се оне превазиђу, мада су жене редитељи свакако суочене са извесним практичним проблемима приликом снимања, рекла је она.
Родна равноправност је показатељ здравог друштва и социјалне правде. Међутим, филмском образовању у нашем региону недостају озбиљнији приступи и бављење овом темом, оцењују организатори.
Идеја конференције је да скрене пажњу на ангажованост жена у стварању филмова. У периоду од 2008. до 2014. евидентан је успон жена у обликовању филмова и културној продукцији уопште. Највише су ангажоване у костимографији и сценографији, а најмање у креирању музике и фотографије за филм.
Кинематографије Србије, БиХ и Македоније су у протеклих шест година истакле на међународној сцени своју иновативност и постигле успехе првенствено због женских аутора, односно све већег броја редитељки.
На предстојећој конференцији први сегмент - "Студије случаја" обухватиће предавања реномираних теоретичара, редитеља, писаца и продуцената из региона на тему родне равноправности у новијој европској производњи филма.
У другом делу "Рефлексије и размишљања" млади редитељи, сценаристи и продуценти из филмских школа и факултета у региону присуствоваће предавањима и пројекцијама у склопу посебно осмишљеног филмског програма, као и панел дискусијама.
Затим ће сви студенти изабрати један од понуђених филмова за сопствену студију случаја и написати есеј на тему родне равноправности. Есеји ће бити штампани у мултијезичкој публикацији, коју ће уредити др Маја Богојевић, а биће представљена у свим филмским школама из којих су учесници.
Допринос студената у препознавању ових проблема, као и њихова теоријска артикулација у форми писаних есеја, допринеће бољем разумевању овог питања у њиховом даљем образовању, истичу организатори.
Трећи део програма биће избор репрезентативних филмова из региона југоисточне Европе, рађених уз подршку Еуроимажа у периоду 2003-2013., уз панел дискусије након пројекција.
Као учесници конференције најављени су Аида Бегић Зубчевић, Маја Богојевић, Лабина Митевска, Дарко Бајић, Ненад Дукић, Младен Ђорђевић, Милош Пушић, Дарко Лунгулов, Мирослав Могоровић, Срдан Голубовић, Мина Ђукић, Никола Лежаић, Снежана Пенев, Јелена Митровић, Срђан Кољевић, Стефан Арсенијевић, Душан Спасојевић, Милан Стојановић, Игор Станковић и други.