Рената Улмански не глуми готово деценију: Појавила се у јавности, за месец дана пуни 95 и изгледа перфектно
Личним примером доказује да и старост може бити лепа и садржајна, а она ју је дочекала витална, отмена и насмејана, као што је и памтимо.
Уз колегиницу Миру Бањац, легендарна Рената Улмански тренутно спада у најстарије живе српске глумице.
Не појављује се у медијима и јавности, а њену "повученост" прекинуо је један престонички културни догађај.
После дужег времена, појавила у Југословенској кинотеци, на свечаној церемонији поводом обележавања 90 година од рођења Данила Бате Стојковића, и обрадовала све оне који је годинама воле и поштују њен рад.
Рената ће крајем новембра напунити 95 година, а личним примером доказује да и старост може бити лепа и садржајна, а она ју је дочекала витална, отмена и насмејана, као што је и памтимо.
Како је глума постала Ренатин позив?
Једна од најпознатијих српских филмских, позоришних и телевизијских глумица Рената Улмански глумом је почела да се бави још у детињству.
Прослављена југословенска уметница се током рата скривала на тавану њене породичне куће.
У тим тренуцима велика заштита и подршка јој је био редитељ Јеврејин Ерик Хецл, који јој је, да себи и њој прекрати време, држао часове глуме.
Показало се да је то било нешто што је касније било окидач за приступање Драмском студију при Народном позоришту који је завршила у класи Мате Милошевића, па потом постала и чланица националног театра, затим новосадског Српског народног позоришта, па Београдског драмског и најзад, Атељеа 212.
Ренатин матерњи језик је немачки
Осим глумом, Рената се бавила и превођењем.
Она је превела више драмских текстова са немачког језика, и то Артура Шницлера, Франца Ксавера Креца, Хермана Данкера, Томаса Бернхарда и других.
Немачки, који јој је матерњи језик, научила је од мајке, док је енглески студирала на Филолошком факултету.
Глумица је четири године живела и у Будимпешти.
Поводом издавање монографије о Ренати Умлански, глумица је имала инспиративне речи за јавност.
- Живела сам у лепој, великој, озбиљној земљи, окружена блискима за које је неко рекао да су били исклесани од морала, интелигенције и храбрости. Било је часно и одговорно живети међу таквим људима. Када се моја земља расточила, ја сам је испратила, а датум рођења нам је био исти, само она није издржала. Али, свеједно, та земља је заувек остала мој ментални простор – истакла је Рената Улмански својевремено.
Највећи успех глумица Рената је остварила 1957. године, захваљујући једној од својих првих улога - као фрајла Јула у филму "Поп Ћира и поп Спира", првом југословенском филму у боји.
Мира и Рената најстарије српске глумице
Мира Бањац са посебним поштовањем је увек говорила о својој колегиници и пријатељици Ренати Улмански.
- Госпођа, заиста, госпођа Рената Улмански у мом животу има црвеним словима записано име. Врло је тешко причати о особи која је пола века мој истински пријатељ. Године су учиниле да пређемо у једно озбиљно пријатељство. То пријатељство се морало заслужити. И дозвољавало ми је да будем блиска и у њеној породици. Била је супруга дивног и значајног човека, Мирка Тепавца. Упознала сам ту породицу: два сина, снахе, децу. Имала је две сестре. Милана је била и остала Ренатина лева и десна рука (сјајна особа). Свако пријатељство, наравно, поред животних и професионалних радости, имало је своје теже тренутке у којима смо једна другој биле близу - истакла је Мира Бањац, која уз Ренату спада у најстарије живе српске глумице.
Рената Улмански Добитница је Златне арене на Филмском фестивалу у Пули, Статуете Јоаким Вујић за допринос развоју позоришне уметности у Србији и три Стеријине награде.
Глумица је последњи пут глумила 2016. године у филму "Име: Добрица, презиме: непознато".