ТЕНЗИЈЕ У ХРВАТСКОЈ: Иницијатива "Културњаци 2016" против министра културе Хасанбеговића!
Тражи се од председника Владе Републике Хрватске, Тихомира Орешковића, да предузме одговарајуће кораке.
У Загребу се не смирују тензије због избора Златка Хасанбеговића за министра културе, а испред зграде владе Хрватске јутрос се окупила неформална иницијатива "Културњаци 2016", која апелује на владу и премијера Тихомира Орешковића да смени Хасанбеговића.
Јуче је и познати историчар и директор Центра Симон Визентал у Јерусалиму Ефраим Зуроф, познат као "ловац на нацисте", најавио је званични протест хрватској влади због избора Златка Хасанбеговића за министра културе.
Зуроф: Не разумем како таква особа може бити министар
Зуроф се запитао како је могуће да такав човек буде члан хрватске владе, те додао да оно што ће он следећи рећи је да је Анте Павелић такође жртва политичких и историјских околности.
- Ово је одвратно. Не разумем како таква особа може постати министар у земљи која је добра и цењена чланица Еуропске уније - рекао је Зуроф за портал Index.hr.
Иначе, ова неформална иницијатива формирана је брзо након именовања, контроверзног историчара, ХЧСП-овца Златка Хасанбеговића, представника бошњачке мањинске заједнице у Хрватској, за министра културе, познатом у културним круговима тек по ревизионизму и оправдавању злочиначких режима из Другог светског рата. Уочи његовог именовања у Сабору Хасанбеговић је извуждан је на Тргу светог Марка.
Петиција против Хасанбеговића
Поводом смене Хасанбеговића, огласили су се и ПЕН центар, Хрватско новинарско друштво, Хрватско друштво писаца, дизајнера, а иницијатива започела петицију против њега, баш као и непрофитни медији. У тексту петиције Иницијативе "Културањаци 2016", наводи се:
- Ми културне раднице и радници, сматрамо да сведочимо тренутку у којем је ресор културе угрожен и понижен одлуком нове Владе РХ да га препусти Златку Хасанбеговићу, историчару потпуне некомпетентности у управљању системом културних институција и свих сегмената културне производње, познавању механизама локалних и међународних сурадњи и кориштења европских фондова за културу, те човеку крајње неприхватљивих реакционарних идеолошких ставова - пише у петицији.
- Сматрамо, додају, да културу треба бранити од сваке оне идеологије која на било који начин успоставља режим једноумља, ограничености, ревизионизма и националистичких концепата културне политике и производње. Култура лишена хуманистичких начела и уваљана у прашину диктатуре, није култура слободе већ само медиј политичког прагматизма - наводи се у петицији.
Даље се питају - "Какво поверење могу имати културни делатници у новог министра који у својим ранијим јавним иступима, између осталог, Трећи програм Хрватскога радија оптужује за постмодерну неојугославенску деконструкцију и растакање хрватскога националног и културног идентитета!?"
- Овај апел није усмерен против личног права на мишљење и политичког става појединца, ово је позив да се дигне глас против политике релативизације и двосмислености, ово је подршка идеји културе сачуване од идеолошких застрањења, конзервативизма, национализма, искључивости и племенског традиционализма. Због свега наведеног сматрамо да Златко Хасанбеговић не може и не сме бити министар културе и тражимо од председника Владе Републике Хрватске, Тихомира Орешковића, да предузме одговарајуће кораке - наводи се у саопштењу иницијативе - пише у петицији.