ТЕРОРИЗАМ "УБИО" И ТУРИЗАМ! Туристи не желе у земље где се не осећају безбедно
Туристичка мапа света мења се муњевитом брзином, јер туристи почињу да заобилазе омиљене дестинације због терористичких напада, епидемија и мигрантске кризе.
Прошлогодишњи терористички напади у Тунису и обарање руског путничког авиона по полетању из Египта, девастирали су туристички сектор те две земље, преноси агенција Франс прес.
Муслиманске земље су, међутим, највећи губитници због промене укуса туриста, према оценама туристичких стручњака, јер се људи окрећу дестинацијама које сматрају безбедним.
ДОК ЈЕДНОМ НЕ СМРКНЕ, ДРУГОМ НЕ СВАНЕ: Ова земља зарађује од терористичких напада у Тунису
Упркос томе, светски туризам никада није био у бољем стању, будући да је прошле године скоро 1,2 милијарде људи путовало у иностранство, што је за 4,4 одсто више у односу на 2014. годину.
Тунис - најбољи пример последица!
Тунис, који је изградио сопствену туристичку индустрију на загарантованим сунчаним данима и ниским ценама, најбољи је пример девастирајућих последица од страха за безбедност после терористичких напада на чијој су мети били страни туристи.
Број гостију у Тунису је у 2015. години смањен за два милиона, због чега су летовалишта и хотели остали празни, а економија земље се нашла у тешком стању. Сектор туризма чини скоро десет одсто економије Туниса.
Турска је, како наводи Франс прес, још једна жртва страховања у погледу безбедности, будући да је број резервација за ту земљу опао за 40 одсто после самоубилачког напада у Истанбулу, према подацима немачког туроператора ТУИ-ја.
Постоје и туристичке дестинације које су само колатерална штета безбедносних страховања, јер изгледа да туристи не праве баш велику разлику између земаља на Блиском истоку или у Северној Африци, због чега је Јордан платио цех.
"Код нас није било напада, али смо тешко погођени падом посетилаца из Европе", изјавио је јордански министар за туризам, Најеф Ал-Фајез.
"Све муслиманске земље пате у већем или мањем обиму, чак и оне које се сматрају потпуно безбедним као Оман", каже директор француске туристичке агенције "Вуајажер ду Монд", Жан-Франсоа Ријал, додајући да је једини изузетак Иран, али да они тек почињу испочетка.
БИТКА ЗА РУСКЕ ТУРИСТЕ: Египат и Турска множе минус, Хрвати купе кајмак?
Има земља које ће и профитирати!
"Очекујемо да ће земље попут Грчке, Португалије и Шпаније у великој мери профитирати од ове ситуације, будући да нуде сличне временске услове, конкурентне цене и безбедност", изјавио је Ријал.
Куба, која је добила подстицај од обнављања односа са САД, бележи раст броја туриста. Само прошле године, број туриста на Куби је порастао за 17 одсто, "али ова држава није спремна, јер немају квалитет да оправдају цене које су за годину дана удвостручили", навео је директор једне француске туристичке агенције специјализоване за Кубу, Стефан Феру.