Три нова наслова у издању Геопоетке
Издавачка кућа "Геопоетика" је на првој предсајамској конференцији за медије представила три књиге: студију проф. др Мирјане Павловић "Модерна кинеска драма и Хенрик Ибзен" и романе Ерика Фаја "Генерал Самоћа" и турског писца Тахсина Јуџела "Пророкових последњих пет дана".
Оснивач "Геопоетике" и њен главни уредник Владислав Бајац изразио је задовољство што је објавио књигу синолога и компаратисте Мирјане Павловић посвећену утицају норвешког пре свега драмског писца на кинеску књижевност, пошто је Кина ове године почасни гост Београдског сајма књига.
Он је нагласио да је и у Кини видео да влада интересовање Ибзеновог утицаја на модерну кинеску литературу на почетку 20. века и нагласио да студија Павловићеве представља истовремено теоријски увид у модерну кинеску књижевност. Бајец сматра, да је књига, иако је дело научника и поседује сав пратећи научни апарат, изузетно занимљива, иако је настала у оквиру пројекта "Превод у систему компаративних изучавања националне и стране књижевности и културе", који подржава Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Ауторка је казала да се бавила утицајем Ибзена на кинеску књижевност, да би нашла одговоре на питања у којој мери се то одвијало и на који начин. "Моје испитивање је било управљено ка анализи рецепције Ибзена и за то сам користила кинеске текстове о Ибзену настале између два рата", казала је ауторка .
Према њеним речима, кинеске писце је мање занимало да је Ибзен био критичар и реформатор друштва свога времена, а више су истраживали његово бављење индивидуалношћу личности и ослобађању жена. За Павловићеву је овај пројекат био веома занимљив и узбудљив, јер је показао повезивање две старе културе.
Извршни уредник "Геополитике" Јасна Новаков Сибиновић, представила је Јуџелов роман "Пророкових последњих пет минута" као дело водећег савременог турског писца, који важи за мајстора ироније и црног хумора. Његово дело се бави сусретом двојице пријатеља који су заједно одрасли и заједно усвојили револуционарне погледе на свет али, су доцније кренули у супротним правцима.
Булмез је постао велики капиталиста, а Пророк револуционарни песник слепо одан марксистичкој идеји. Новаков-Сибиновић је оценила, да је изузетно занимљив пишчев однос према левици-неприкривено показује симпатије према идеји, али он левицу приказује као романтичарску круту, утопијску догму.
Аутор је, додала је она, занимљиво приказао хапшења интелектуалаца у Турској у време војних пучева, а Јуџел вешто обједињује елементе комичног и трагичног у животу двојице пријатеља и пружа прилику читаоцу да се идентрификује са њима.
Иначе, Фај је инспирацију за роман добио када је у Паризу наишао на улицу која носи име Симона Боливара.
Фај, чији је роман "Нагасаки" познат српским читаоцима, више година се није појављивао у књижарама јер "Геопоетика" није неко време пратила његову књижевну каријеру. Сада јер изабрала напету и узбудљиву причу о лаганом пропадању једног царства, једне љубави и једног пријатељства, посвећен времену Симона Боливара који је иницирао ослободилачке борбе шпанских колонија у Латинској Америци.