"ТВРДИ СТАВ" ОСТАО БЕЗ ПОТПОРЕ: Безуспешно упозоравао да ће затворити банке како би их приморали на договор
Донедавни грчки министар финансија Јанис Варуфакис изразио је жаљење што није имао подршку осталих чланова владе за свој "тврди став" у преговорима са кредиторима а у вези са изнуђеним затварањем грчких банака.
У интервјуу за британски магазин Њу Стејтсмен, који је дао уочи самог постизања компромиса између кредитора и Атине у понедељак ујутру о новој транши помоћи Грчкој, Варуфакис открива да није успео да наметне своје мишљење у вези приморавања грчке владе да 29. јуна затвори банке и уведе контроле капитала.
Оставка под неразјашњеним околностима
Темпераментни грчки економски стручњак, који је пре одржавања референдума у Грчкој обећао да ће напустити владу ако народ буде гласао за прихватање услова поверилаца, дао је оставку под прилично неразјашњеним околностима упркос томе што је 61 одсто грађана рекло не понуди кредитора, пише британски магазин, а преноси АФП.
Званично, Варуфакис се повукао јер га кредитори нису волели, а грчки премијер Алексис Ципрас је оценио његов одлазак корисним за договор. У интервјуу за британски магазин, навео је да је месец дана упозоравао кабинет премијера Алексиса Ципраса да ће Европска централна банка (ЕЦБ) затворити банке грчке како би приморала земљу на договор.
Када су то учинили, био је, како каже, спреман за три могућа сценарија којима је бар могло да се запрети: да емитује дужницке хартије деноминоване у еврима, да "среже" дуг земље по основу грчких обвезница издатих 2012. године које су у поседу ЕЦБ, и да преузме контролу над грчком централном банком, пише лист. Ниједан од тих потеза не би значио "грексит", али би послужио као претња. Варуфакис сматра да Грчка не би била избачена, јер не постоји правни основ за такав потез.
"Сиризи је дат мандат да повуче тако храбре потезе", рекао је. Према његовим речима, група министара финансија еврозоне је у потпуној доминацији немачког министра Волфганга Шојблеа.
"То је као један добро увежбан оркестар којим он диригује", сматра Варуфакис. Како је додао, једини који се усудио да изнесе другачије мишљење, мада на веома суптилан начин, јесте француски министар финансија Мишел Сапен. Варуфакис је такође критиковао недостатак дијалога у окриљу европских институција.
"Постоји јасан и очигледан отпор према покретању економских дебата", рекао је, додајући да је сваки пут када би износио неке економске аргументе својим европским колегама био испраћен њиховим "празним погледима".
"Исто би ме тако гледали и да сам отпевао шведску химну", рекао је он у интервјуу за Њу Стејтсмен.