У чијем је сада власништву СВЕТИ СТЕФАН, по којој цени и колико још дуго?
Црногорска скупштина прихватила је одлуку владе да продужи уговор о закупу ексклузивних хотела Свети Стефан и Милочер.
Смањена је и цена закупнине грчком закупцу "Адриатик пропертизу". Скупштина је међутим одбила да истом инвеститору продужи закуп за Краљичину плажу са 30 на 90 година, са могућношћу градње у Милочерском парку.
Одбијен је и предлог владе о закупу острва Ластавица код Херцег Новог са тврђавом Мамула. Влада је тражила, а скупштина подржала да се грчком инвеститору продужи закуп хотела Свети Стефан и Милочер за дванаест година, те да се смањи цена закупнине за по 30 процената, што је за преко милион евра годишње мање у односу на претходно уговорену цену.
У влади су такав педлог образложили ставом да грчки инвеститор "заслужује посебну пажњу", јер је од 2007. године реализовао обавезе према држави од 29 милиона евра, од чега је 14 милиона рента у корист хотелског предузећа у државном власништву "Будванске ривијере", а остатак су порез и доприноси и таксе.
Противили се градњи апартмана "на најбољем делу црногорске обале"
Одлуку владе подржали су посланици мање чланице владајуће коалиције, Социјалдемократске партије (СДП), који су се међутим противили градњи апартмана "на најбољем делу црногорске обале", на простору Милочерског парка. Социјалдемократе, као и опозиција, су били против продужетка закупа за Краљичину плажу, а скупштина је одбацила и владин предлог уговора да се швајцарском "Ораскому" на 49 година изда острво Ластавица са тврђавом Мамула.
Посланици су тражили од владе да одложи одлучивање о закупнинама хотела и туристичких атракција, а било је и озбиљних примедби да у поменутим пословима нису заштићени интереси државе.
Према писању појединих медија грчки "Адриатик пропертиз" је и без сагласности скупштине, одлуком акционара Будванске ривијере, већ две године плаћао нижу цену закупнине за Свети Стефан и Милочер.