Удовички: Проблем није у броју запослених, већ...
На другом дану 15. економског самита, потпредседница Владе Кори Удовички подсетила је на недавно представљене резултате анализе јавне управе, посебно наглашавајући да проблем није толико у броју запослених у држави, колико у самој структури запослених и високим трошковима.
Број запослених у односу на број становника у Србији није тако велики у поређењу са другим европским земљама. Проблем нашег јавног сектора је лош распоред и структура запослених, поручила је министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички на 15.економском самиту.
"Анализе показују да у јавном сектору неретко имамо дуплиране функције, вишкове неких кадрова, а с друге стране мањкове запослених на појединим местима. Трошкови запослених у односу на БДП су међу највишима у поређењу са другим земљама", оценила је Удовички.
Говорећи о здравству, о чему ће се у поподневним часовима разговарати на Самиту, Удовички је рекла да су управо ту посебно високи трошкови имајући у виду њихов однос са БДП. "Трошкови у здравству износе 10,6 одсто БДП-а, то је много, а резултати нису у равнотежи са тим износом. Реч је о томе да нам недостају лекари а то значи да имамо проблем у структури запослених у здравству", истакла је Удовички.
"Ова Влада се разликује од других и по јасној намери да створи пословни амбијент у ком ће предвидивост пословања бити одредница за привлачење инвестиција", рекла је потпредседница српске Владе.
Врло је важно да имамо уређену државу, рекла је Удовички наводећи да за то најважнију улогу играју стабилан макроекономски оквир и јасна правила игре. А не можемо направити одрживу структуру уколико се стално прилагођавамо затеченом стању и структури, већ морамо добро да сагледамо свако радно место, организациону јединицу, како би видели где имамо вишка, а где мањка капацитета, шта можемо да укинемо, а шта да спојимо, рекла је она.
У том циљу,она је напоменула да се ради на доношењу Закона о платама и изразила очекивање да би овај Закон до јесени требало да уђе у скупштинску процедуру.
"Тежићемо да се послови који се плаћају добро стандардизују и добро опишу. Сада се наиме не зна да ли некога плаћамо за вишу функцију, а иако он ради за мање плаћен посао", истакла је Удовички. Од великог значаја за уређивање државе су и Закон о платама и Закон о инспекцијском надзору који је недавно усвојен, закључила је она.