УН: Спасен део избеглих на планини Синџар у северном Ираку
ЖЕНЕВА - Део од неколико хиљада људи, који су избегли због офанзиве екстремистичке сунитске организације Исламска држава Ирака и Леванта на планину Синџар, у северном Ираку, спасени су у последња 24 сата, изјавио је портпарол Канцеларије УН за координацију хуманитарних послова Дејвид Свонсон.
"Ми смо управо добили ту информацију. Управо смо чули да су људи спасени у последња 24 сата и УН мобилише ресурсе како би им била пружена помоћ када стигну", рекао је портпарол Свонсон за Ројтерс телефоном из Ирака.
Скоро 200.000 људи је избегло због сукоба протеклих неколико дана и ради се о "трагедији огромних размера", додао је он.
Генерални секретар министарства курдских пешмерга бораца Џабар Јавар јуче је изјавио да би око 5.000 припадника ирачке етничке мањине Јазиди, који су избегли и налазе се на планини Синџар, могли би умрети од глади ако не буду спасени у року од 24 сата. "Многи су већ помрли", рекао је он не наводећи друге детаље.
Курдске снаге напале су припаднике организације Исламска држава Ирака и Леванта у месту које се налази само 40 километара југозападно од главног града курдског региона Арбила у северном Ираку.
"Променили смо тактику из дефанзивне у офанзивну. Сада се боримо са Исламском државом у Махмуру", казао је Јавар, пренео је Ројтерс.
Курди су поново успоставили војну сарадњу са Багдадом. Односи између курдских лидера и ирачке владе премијера Нурија ал-Маликија су били затегнути због нафте, буџета и територија. Међутим драматична сунитска офанзива протеклог викенда на северу приморала их је да превазиђу неслагања и уједине се у борби против највеће претње по безбедност Ирака од пада Садама Хусеина 2003.