Упознајте кинеског хрчка
Због репа и виткости их понекад га упоређују са пацовима и мишевима.
Природна боја кинеских хрчака је агоути (длака је подељена светлим и тамним бојама), са тамно смеђом бојом на леђима, црном дорсалном линијом (дуж кичме), и стомака боје слоноваче. Кинески хрчци имају реп, око 2.5 цм дуг и без длаке. користе се јоши називи, пругасти хрчци или кинески пругасти хрчци. Кинески хрчци нису патуљасти хрчци, али су сличне величине.
Кинески хрчак је мали, витак хрчак који достиже величину од 10 цм. То значи да су довољно мали да се провуку кроз различите преграде у кавезима за хрчке, па је акваријум боље решење.
Понашање и темперамент
Кинески хрчак је ноћна врста, али може бити активан и у току дана. Умеју да буду бојажљиви, али су генерално доброћудни. С обзиром да су тако мали и брзи, изазов је носити их. Веома су активни и захтевају велики кавез како се не би досађивали.
Социјалне карактеристике
Постоје неке несугласице око овог питања. Када достигне зрелост, кинески хрчак, посебно женка, може постати прилично агресиван са другим хрчцима, па их треба држати сепаратисано. Међутим, неки власници их држе у пару или групици, што захтева велики простор (и то само ако су заједно од малена). Због сигурности предлажемо да кинеске хрчке држите сепаратисано, или евентуално заједно ако не показују никакве знакове агресије.
Напомене у вези са негом
Основна нега је иста као и за остале хрчке. Као што је већ поменуто, мрежасти кавез ће можда олакшати бег, па се препоручује акваријум или други затворен кавез са добро осигураним поклопцем. Избегавајте подлогу од кедра или папрати, и одржавајте кавез чистим како бисте спречили нагомилавање амонијака из урина, с обзиром да је вентилација смањена затварањем кавеза. Храните их квалитетном храном за хрчке са малим додатком свеже хране.
Погледајте и:
- Компликованом операцијом спасен живот златне рибице