ВАРУФАКИС ОПЛЕО ПО НЕМЦИМА: Знам ја шта ви хоћете!
Бивши грчки министар финансија Јанис Варуфакис, без длаке на језику открио своје виђење немачких планова за Грчку.
У колумни коју је написао за британски Гардијан, Варуфакис даје своје виђење немачких жеља и тврди да је њихова највећа жеља Грчка без евра.
Међутим, највећи разлог за грчки излазак из еврозоне је слање поруке Француској. Како пише Варуфакис: "Након економске кризе 2008. године, Европа није знала шта да ради.
"Треба ли да припреми темеље за бар једно избацивање како би оснажили финансијску дисциплину? Треба ли припремити темеље за федерацију? До сад, није учињено ни једно. Након месеци преговора, потпуно сам уверен да немачки министар финансија Волфганг Шојбле жели избацивање Грчке из еврозоне како би Французи прихватили његов модел дисциплиноване еврозоне. "
Варуфакис заправо жели рећи да Немачка жели да увери друге чланице еврозоне да сви дугови морају бити отплаћени, без обзира на економску цену. С друге стране ту је Француска која сматра да је допустиво опростити део дуга који је немогуће отплатити. Grexit би натерао Француску на прихватање немачких захтева за финансијском дисциплином.
Потребно је дечје схватање математике
"Цинични трансфери неотплативих дуговања на терет пореских обвезника довео је до тога да су Грчкој наметнуте рекордне мере штедње. Приход државе, из којег се отплаћују сви дугови, је пао за четвртину управо због тих мера штедње. Потребно је схватање математике на нивоу осмогодишњег детета да схватите како тај процес не може добро завршити ", пише Варуфакис.
Читајући нови предлог којег су Грци послали међународним повериоцима, чини се да ће наставити са програмима штедње против којих су се борили месецима. На крају крајева, скоро две трећине Грка је гласало против нових мера штедње.
Варуфакис у колумни тврди да су му европске вође јасно дале до знања да постоје само два могућа исхода преговора; наставак мера штедње или напуштање евра. Он је уверен да је грчки излазак из еврозоне оно што је Немачка хтела, аи још увек жели. Међутим, напуштање евра и коришћење нове валуте није ни једноставан, а ни претерано пожељан потез. Узевши за пример Ирак, кад је војска САД-а помагала у дистрибуцији нових новчаница па је опет процес трајао 18 месеци и чак су 3 штампарије учествовале.
Грчка тражи више од 50 милијарди евра помоћи
Грчки парламентарци вечерас расправљају о предлогу Алексиса Ципраса у којем тражи 53,5 милијарди евра како би се покрила грчка дуговања до 2018. године, преиспитивање постављених финансијских циљева и реструктурирање дугорочног дуга земље. Оно што остаје за видети је колики отпис дуга ће тражити. Једино што су рекли из грчког министарства финансија јесте да траже да грчки дуг постане дугорочно одржив и отплатив.
То значи да је Грчка тачно тамо где је била пре неколико месеци кад је Сириза преузела власт. То значи да је Грчка тачно тамо где су били пре неколико година, кад су започели с примањем финансијске помоћи.
Решење грчке кризе већ сада поприма обрисе далеко најбитнијег догађаја у историји ЕУ. Решење ће или ујединити Европу или ће доћи до краха сна о уједињеној Европи.