ВЕРБИЋ: Радна места просветара су сада сигурна
БЕОГРАД - Посебним колективним уговором (ПКУ) који су запослени у просвети чекали три месеца, обезбеђује се сигурност радног места, а у неким сегментима тај документ даје боља решења него ранији уговор, заједно су данас закључили министар просвете Срђан Вербић и представници два синдиката, потписника ПКУ.
"Најважније је да је просвета добила ПКУ", рекао је министар Вербић и нагласио да уговор важи за све запослене у просвети иако су га средином прошле недеље потписала два од четири репрезентативна синдиката, па је у неким школама штрајк ушао у четврти месец.
Према подацима Министарства, у око 20 одсто школа данас су часови скраћени на 30 минута, а министар је упозорио ученике да за њих "нема оправдања". "Ђаци су ту да уче", рекао је Вербић и сматрајући да ученици морају да дају све од себе да наставак школовања буде што смисленији, уз оцену да часови од 30 минута нису добро решење.
Вербић је, након састанка са председником ГСПР "Независност" Томиславом Живановићем и потпредседником Синдиката образовања Србије (СОС) Радомиром Шојановићем, изразио незадовољство што и преостала два синдиката нису потписала ПКУ али је навео да ПКУ омогућава следећи корак - рационализацију у просвети и платне разреде.
"Рационализацију морамо да урадимо ове године", рекао је Вербић и објаснио да тај процес, међутим, неће бити линеаран. Он је навео да ће Министарство просвете ускоро изаћи у јавност са предлозима.
Коментаришући изјаве челника синдиката који нису потписали ПКУ, да немају довољне гаранције за побољшање материјалног положаја радника, Вербић је објаснио да иза текста ПКУ стоји влада, два министра, својим потписима.
"Ако то није гаранција, шта јесте", упитао је Вербић.
Потпредседник СОС Шојановић поновио је да запослени у просвети добијају сигурност радног места, прецизнију процедуру проглашавања технолошких вишкова, отпремнине, јубиларне награде, које су проширене и за 35 година стажа. "Радници су добили велику сигурност када је у питању радно место", рекао је Шојановић.
Унија синиката просветних радника Србије и Синдикат радника у просвети Србије одлучили су у понедељак, 16. фебруара да одбију понуђени Споразум о решавању спорних питања у просвети и да наставе законски штрајк.
Та два синдиката су, међутим, на својим синдикалним органима, одлучила да прихвате и потпишу ПКУ али траже да влада пружи неопходне гаранције везане за материјални положај запослених у просвети.