ВЕСИЋ: Буџет града у наредној години око 80 милијарди динара
Градски менаџер Горан Весић изјавио је да ће буџет града у 2016. бити нешто мањи од 80 милијарди динара, док ће дефицит бити испод пет одсто.
Он је додао да ће наредне године Град уложити више од 23 милијарде у капиталне пројекте попут изградње водоводне и канализационе инфраструктуре, саобраћајница и других пројеката који треба да побољшају квалитет живота у Београду.
- Већ две године враћамо дугове претходне власти међу којима је 14 милијарди динара заосталих дуговања за социјална давања и остале принадлежности - рекао је Весић у интервјуу за Националну пословну ревију, коју издају Привредна комора Србије и Економски институт.
Тендери
Говорећи о инвестицијама, Весић је рекао да ће Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда расписати за 2016. годину тендере за послове вредне више од две милијарде динара, док је вредност тендера ове године износила скоро милијарду.
Весић је навео да је реч о тендерима који се односе углавном на саобраћајну инфраструктуру, водовод и канализацију, а све са циљем решавања великих инфраструктурних проблема у деловима града у које годинама нико није улагао.
Када је реч о градским јавним предузећима, Весић је истакао да су она ове године уплатила у градски буџет 4,5 милијарди динара добити из 2014. године, подсећајући да је јавни сектор Београда 2012. забележио минус од 1,6 милијарди динара, а 2013. године добит је била испод милијарду.
Од 30 предузећа ове године је, према Весићевим речима, успешно пословало њих 28, а сва добит градских предузећа која се уплати у буџет користи се за исплату социјалних давања, за исплату накнада за труднице, за финансирање културних и спортских догађаја...
- Сећам се када смо бирали директоре на јавном конкурсу да је опозиција критиковала њихов избор тврдећи да нису компетентни и да су партијски кадрови. Е, ти директори направише добит од 4,5 милијарди динара за буџет а њихови ''sposobni'' директори губитак од 1,6 милијарди, а многи добише и кривичне пријаве - тврди градски менаџер.
Како је истакао, основни циљ је да се обуздају трошкови који су у прошлости били огромни, а ту нису у питању биле само донације већ потпуно непотребни ПР трошкови, репрезентација и финансирање активности које немају везе са основним послом предузећа.
Као пример, Весић је навео да је највећи градски губиташ ГСП финансирао фудбалски клуб, истакавши да тога више нема.
Сава центар намерно уништаван
Када је у питању други губиташ међу градским предузећима - Сава центар, Весић је рекао да је његов став да то ЈП Граду није потребно као градска фирма, иако Сава центар као конгресни центар треба да постоји јер је важан за туризам.
- Тај објекат мора да се реновира, а потом да њиме управља неко ко зна тај посао. Постоји идеја Привредне коморе Србије да купи или преузме Сава центар од града и мислим да је то добро за град - рекао је Весић.
Он такође тврди да је током претходних власти Сава центар "намерно уништаван како би га једног дана будзашто преузео тајкун који има хотел у непосредној близини".
Предности Београда
На питање шта су компаративне предности Београда када су стране инвестиције у питању, Весић је рекао су предности Београда географски положај, образована радна снага, величина града која омогућава да све буде на једном месту, али и посвећеност градске управе довођењу инвеститора и стварању услова да свој новац уложе брзо у српску престоницу.
Он је рекао је и да у Граду нису задовољни интересовањем домаћих компанија за добијањем послова и да је просек компанија које учествују на градским тендерима мањи него у ЕУ, што надлежни желе да промене.
Истичући да је Београд постао најатрактивнија дестинација за инвестиције у овом делу Европе, Весић је оценио да страни инвеститори могу да буду задовољни што имамо готове пројекте и правни и законски оквир у којем могу да раде.
Осим "Београда на води", Весић је изразио уверење да ће на велико интересовање инвеститора наићи и пројекат "Макишко поље", који се такође налази близу Саве, као и пројекат Блока 18 који је преко пута "Београда на води", са новобеоградске стране.
Весић је рекао и да је Град, захваљујући централизованим јавним набавкама, уштедео скоро 240 милиона динара у овој години, а осим што се штеди, повећава се транспарентност, професионалност, спречава корупција и подстиче предузетништво.
Градски менаџер се осврнуо и на пројекат "Београд на води", између осталог, истичући да његовим развојем град постаје прави туристички и пословни центар Балкана, да ће та инвестиција обезбедити десетак хиљада нових радних места и потпуну промену изгледа града.
"Политичке странке које се данас противе изградњи овог пројекта имале су свој пројекат на истом простору који се звао ''Менхетн на води''. Њихов проблем је у томе што за реализацију тог пројекта нису били у стању да обезбеде не 3,5 милијарди већ ни 3,5 евра и што не да нису рашчистили око сто хектара магацина, шина и ко зна чега, већ ни камен нису били у стању да помере", закључио је Весић.