Весић: За пет месеци у Београду издате 382 грађевинске дозволе
Нови Закон о планирању и изградњи убрзао је динамику изградње у Београду па је тако од 1. марта, када је закон ступио на снагу, до 31. јула издато 382 грађевинске дозволе, од чега је Град Београд издао 93 за објекте преко 800 квадратних метара. Затим следе општине Сопот са 62 издате дозволе, Младеновац са 43 и Лазаревац са 35, рекао је градски менаџер Горан Весић.
“На основу тога град Београд треба да наплати 2,641 милијарду динара, а до сада је у буџет стигло 1,200 милијарди динара. На жалост, до пре годину, две није било кранова у Београду, који су сада почели да се појављују. То још увек није довољно, али смо на путу да постанемо град кранова, а то онда значи нове станове и нова радна места“, истакао је Весић.
Говорећи о стању у приградским општинама градски менаџер је навео пример насеља Губеревац у општини Сопот који у 21 веку нема воду и то показује шта све становницима главног града недостаје.
“Покретањем радова на асфалтирању и изградњи водовода у овој општини, показујемо да на исти начин третирамо центар града и периферију. Тако ћемо током ове године у Алтини урадити фекалну канализацију којом ћемо повезати основну школу и вртић. Канализација је велики проблем, јер је трећина града нема. Ми смо изградњом Фабрике воде Макиш два обезбедили довољне количине воде, а ове године године креће реконструкција Макиша један. Један од великих пројекта у следећој години биће изградња пет фабрика за прераду отпадних вода, пројекат који може да буде вредан пола милијарде евра, који ће се финасирати кроз јавно приватно партнерство“, рекао је Весић и додао да ће се сви велики пројекти у Београду финасирати на тај начин.
Нема инвестиција јер инвеститори нису имали информације о потенцијалима за инвестирање!
Он је рекао да је данас расписан оглас за подношење пријава за признавање квалификација у пројекту јавно приватног партнерства Града Београда за пружање услуга третмана и одлагања комуналног отпада, а да ће током следеће недеље такав оглас бити расписан за пружање услуга градског превоза путника.
“Овај пројекат може бити вредан и до 300 милиона евра, а подразумеваће, не само уређење депоније Винча у еколошком смислу, већ и прераду отпада, као и производњу струје из њега. Тиме ће се добити неколико стотина нових радних места. Ми смо већ почели са сепарацијом отпада, у граду су се појавили контејнери за одлагање стакла. Имамо намеру да подземне контејнере које смо наследили а који не функционишу добро претворимо у контејнере за сепарацију отпада. Како се односимо према рекама показује податак да у Београду има 106 испуста канализације у Саву и 120 у Дунав“, објаснио је Весић.
Према његовим речима, у Београду нема довољно инвестиција, између осталог и због тога што инвеститори нису имали информације о потенцијалима за инвестирање у појединим општинама.
“Наш циљ је да у свакој од општина привучемо бар једну инвестицију у наредних неколико година, како што је случај у Обреновцу. Београд је до сада чекао да инвестиције саме дођу, а то није могуће уколико инвеститори не знају услове за инвестирање. У комуникацији смо са СИЕПА-ом и припремили смо потенцијале наших приградских општина, на тај начин ће Београд први пут имати шта да понуди страном инвеститору“, навео је Весић.
Центар града биће пешачка зона!
Говорећи о уређивању града градски менаџер је нагласио да Град и поред штедње на коју је био принуђен због наслеђених дугова ради све како би град изгледао лепше и уређеније. У сарадњи са одгворним компанијама реновирају се фасаде и паркови а добар пример је уређење Цветног трга, за који је са компанијом Делезе потписан уговор.
“Покренућемо читав низ акција у којима ћемо компанијама понудити да учествују у финасирању, као што је Фонд за младе таленте који креће од 1. јануара. Исто тако позваћемо одговорне компаније да учествују у одржавању споменика културе у главном граду, а на њима ће бити постављена табла са именом донатора. На тај начин ћемо обновити идеју задужбинарства које готово и да нема, а то је пракса на западу“, рекао је Весић.
Он је најавио и да се почело са уређењем и претварањем центра града у пешачку зону, а кренуло се од тендера за уређење три трга.
“Комплетан центар града између Зеленог венца, Браће Југовића, Париске и Трга републике у наредних четири до пет година биће претворен у пешачку зону. Тиме ће Београд почети да личи на велике европске градове и привлачиће више туриста. Грађани ће моћи већ наредне године да изнајме бицикле и да их возе у центру града, што је део реализације пројекта “ИМЕ – Идентитет, Мобилност, Екологија'“.
Весић је нагласио да ће у будуће све већи број улица у граду добити називе по важним људима који су учинили нешто за наш град. То неће бити само политичари и историјске личности, већ људи који су задужили град, као што су писци, спортисти, новинари.
“Све сугестије и иницијативе грађана биће размотрене и прихваћене, као што је иницијатива за Улицу Владе Дивљана“, закључио је Весић и додао да ће посебна пажња бити посвећена заштити споменика од крађе и уништавања.