ВУЧИЋ: ММФ ће бити задовољан реформама, проћи ћемо и пету ревизију!
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да ће Међународни монетарни фонд бити задовољан реформама у Србији, која ће, како је истакао, проћи четврту ревизију текућег стенд-бај аранжмана.
Премијер је истакао да и даље остају два највећа проблема - рационализација државне управе и судбина рудника РТБ Бор и Ресавица.
Вучић је, одговарајући на питања новинара, рекао да је ММФ задовољан реформама у Србији, да немамо проблем са стањем у буџету, нити са приходном страном, нити са расходима и да је остало урадити "још неке ситнице" око Србијагаса и ЕПС, који су тежи проблеми, али не и нерешиви.
- Да имамо тешкоће, имамо. Највеће проблеме не видим у реструктурирању јавних предузећа. Уз рационализацију то су РТБ Бор и Ресавица. Шта ћете, наследите нешто што 20 година тако иде, уз то вам дође најнижа цена бакра на светском тржишту икада, гледамо, мучимо се и не знамо шта да радимо. Али се боримо с тим сваки дан. То су два највећа проблема за нас - истакао је Вучић.
ДЕМОКРАТСКОЈ СТРАНЦИ ОВЕ РЕЧИ НАЈВИШЕ "ПАРАЈУ УШИ": Премијерова изјава узбуркала све демократе
Он је додао да Србија ради са Светском банком и ЕБРД и да очекује пролазак и четврте и пете ревизије.
- Пета долази у јуну и ко тада буде у влади њима ће бити најтеже. Тада ћемо имати више обавезних ствари да испунимо пре него што се уопште упусте у преглед и оцену. То нису ни лаке ни популарне ствари, али оздрављују нашу привреду и то ћемо да урадимо - рекао је Вучић.
Ако се поставља питање да ли ће ММФ отићи незадовољан, имаће одређене примедбе, али биће задовољан и проћи ћемо четврту ревизију, додао је премијер.
Према његовим речима Србији расту приходи, што се може видети у чињеници да је за исплату пензија 51,1 одсто раније ишло из ПИО Фонда, док је то сада 62,2 одсто, а свега 37,8 одсто из буџета.
- То показује да нам је позиција нешто лакша и да је држава нешто здравија. ММФ је задовољан акцизама, како иде бруто домаћи ПДВ... У номиналном износу највиша просечна плата била је у децембру 2015. и то без повећања 51.825 динара, што је више него раније и то показује да се приватни сектор полако диже - констатовао је Вучић.