Вујовић: Србија и Грчка патили од исте болести, али је нису лечили на време
Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да је Грчка на почетку кризе била у сличној ситуацији као Србија, имали су дугове и дефицит, а зато што нису "ту болест" решавали на време, "лекови" су за Грчку сада много тежи од оних за Србију.
"Грчка је добила пакет мера, који је на папиру нудио решење, али су социјални и политички трошкови тих мера били превелики. Нису их добро спровели, а рецесија тиме изазвана је била дубља за једну четвртину", рекао је Вујовић.
Он је подсетио да је дуг Грчке био три пута већи него у Србији у односу на БДП.
"Они су кренули касно, мере су биле оштре, а цео процес код њих је можда могао боље да се води пре три, четири године. Није то урађено и дошли су у ситуацију да грађани изразе револт на изборима. На таласу поверења гласача, премијер Алексис Ципрас је покушао да прегавара са кредиторима, али су они иза себе имали своје улагаче, а политичари бираче и нико нема неограничен простор да прави уступке", рекао је Вујовић.
Министар је навео да је Грчка "ишла на конфронтацију" са кредиторима и дошло је до тога да Ципрас тражи крајњи одговор на референдуму - да или не за програм мера.
"Међутим, многи светски медији пишу да програм више и не постоји, јер су сви рокови прошли", истиче Вујовић. Говорећи о Србији, он је рекао да се код нас у реформе ушло из позиције релативно малог дефицита и дуга.
"Био је последњи тренутак кад смо кренули у програм, а сад већ имамо добре резултате", рекао је Вујовић.