Зашто је штедња грађана скочила? Већа за 250 милиона евра у јануару
Штедња грађана Србије у банкама само у јануару ове године порасла је за, чак, 250 милиона евра, тачније 30,2 милијарде динара, објавила је Народна банка Србије.
Иако се штедња у 2014. годинин повећавала из месеца у месец, овако драстичан раст није забележен. Стручњаци, пак, тврде да је ово добра вест, без обзира на то да ли се ради о мањој или већој групи људи која је повећала своје улоге у банкама.
Професор Економског факултета у Београду, Ђорђе Ђукић, сматра да је неколико фактора утицало на овакав скок штедње.
"Каматне стопе у Србији су, без обзира на то што су у паду, и даље атрактивне у односу на земље у окружењу. Такође, грађани због нестабилности домаће привреде не желе да улажу новац у извесне послове, већ штеде у банци", рекао је професор за Информер и додаје да су грађани почели рационалније да се понашају.
С друге стране, професор Београдске банкарске академије, Зоран Грубићић, сматра да грађани у Србији нису почели да штеде, већ да су "имућнији појединци одлучили да новац држе на сигурном".
Сматра се да је штедња грађана порасла због тога што су банке сигурније од берзе, због раста поверења штедиша, камата које су боље него у окружењу, већих плата у децембру, годишњег приписа камата, па и због књиговодственог фактора.
Из Комерцијалне банке кажу да и они бележе већу штедњу, а мисле да је то због због већих плата у децмбру, годишњег приписа камата и, такозваног, књиговодственог фактора.
Укупна штедња наших грађана у јануару 2014. године, износила је тачно 8,85 милијарди евра, а у децембру тачно 1.036 милијарди динара. У 2013. години, штедња је била већа за 6,8 милијарди динара, тачније за 57 милиона евра.
Прочитајте и: