ЗА СВАКОГ ПО НЕШТО: Зимујте у Банском
Банско, најбољи ски центар у Бугарској са најдужим стазама и богатом културном историјом, уједно је и најјефтинија европска дестинацијом за љубитеље скијања.
Град Банско се налази у југозападној Бугарској у подножју планине Пирин. Место лежи на надморској висини од 925м и удаљено је од Софије 160, а од Благоевграда 96 км. Град Банско је део националног парка Пирин који је од 1983. под заштитом УНЕСЦО-а.
Место је доживело значајне промене у последњих петнаестак година. Ко је деведесетих био у Банском, па поново дошао у новије време - вероватно га не би препознао. Некада мали град са историјским центром под заштитом УНЕСЦО-а, Банско се развио у велики туристички центар и најпопуларније бугарско скијалиште. Све је почело 2001. године изградњом гондоле која скијаше превози из места до дванаест километара удаљених ски стаза. Раније се до подножја скијалишта ишло колима или аутобусом. Од изградње гондоле је око њене почетне станице никло читаво ново насеље, пише skijanje.com.
Цела туристичка понуда се изместила из старог центра и преселила на плато око новоизграђене гондоле. Изграђено је стотине хотела и апартмана, отворени су низови ресторана, барова и продавница. Као последица развоја који је захватио регију у последњих десетак година, Банско је изгубило значајан део свог традиционалног шарма, који се и даље осећа једино по уским, забаченим уличицама старог дела града.
Неконтролисана експанзија довела је до предимензионираности тј. превише свега у понуди у односу на капацитет скијалишта које више нема могућности да се шири.
Еколошки покрет у Бугарској је изузетно јак, па је извесно да се ново крчење шуме ради изградње стаза и нових ски лифтова у скорије време неће дозволити. Са чисто скијашког аспекта Банско данас има више туриста него што то капацитет ски центра допушта.
Са друге стране, значајном броју људи који скијање доживљавају као комплетан одмор на планини, Банско пружа гомилу могућности. Туристима је на располагању велики број садржаја. Регион је између осталог познат и по минералним изворима што је претворило Банско у познату СПА дестинацију. Велики број хотела има базене и савремене СПА центре који нуде богату понуду wellness третмана.
У летњим месецима гостима је на располагању и један од најмодернијих комплекса за голф у Бугарској који се налази недалеко од Банског.
За љубитеље културе и историје у старом центру града налази се преко стопедесет културно-историјских споменика и велики број музеја.
Од осталих садржаја ту је и клизалиште на отвореном које се налази у центру новог дела насеља и ради сваког дана од 6-10 увече. Поред тога туристи могу да се опробају и у параглајдинг скијању у пратњи водича, ски планинарењу или вожњи моторних санки.
Међу туристима из бивше Југославије постоји стереотип о Банском као о изразито јефтиној дестинацији. То можда јесте било тако пре неколико година, али су у међувремену угоститељи и у овом ски центру подигли цене, мада је ова дестинација и даље важи за једно од најјефтинијих скијалишта Европе.
Банско је од Београда удаљено 530 км, али се до њега колима путује око 7 сати, а аутобусом десетак. Узрок томе су нешто лошији путеви као и необично ниско постављена ограничења брзине у Бугарској. Саобраћајне полиције има на сваком кораку од бугарске границе тако да је паметно поштовати ограничења без обзира на то колико она била неразумна.
Од Београда се до најпознатијег бугарског ски центра стиже ауто-путем за Ниш. Код Ниша се пут одваја ка Сићевачкој клисури, преко Пирота и Димитровграда после кога се улази у Бугарску. После бугарске границе прати се правац за Софију и непосредно пред улазак у главни град Бугарске скреће се десно путем Е79 у правцу Перник-Благоевград-Кулата. Када се прође Благоевград излази се са аутопута код места Симитли и прати се правац Гоце Делчев-Велинград-Разлог-Банско. После око 40 километара од овог излаза стиже се у Банско.
Скијалиште
Скијалиште је удаљено 12км од самог места и налази се на северним падинама планине Пирин. Ски центар се простире на висини до 2.600 метара надморске висине. Укупна дужина ски стаза износи 70км. Поред стаза за алпско скијање ту је и 12км стаза за скијашко трчање. Из места до подножја скијалишта на платоу Бандеришка Пољана вози осмоседежна гондола. Проблем са овом гондолом, која је постала практично једини начин да се стигне до скијалишта, су дуги редови који се формирају у јутарњим часовима. Често се дешава да се у реду чека и више од сат времена. Поред гондоле, ски центар располаже са шест четвороседа, једним шестоседом, једним троседом и четири сидра. Скоро све стазе су покривене системом за вештачки снег тако да сезона у Банском траје дуго, од 15. децембра до 15. маја. Ски пас за шест дана у сезони 2011/12 износи око 180 еура.
Ски стазе су распоређене у два главна дела – Чалин Валог (1100-1600м) чије плаве стазе се спуштају до самог места и Шилигарника (1700-2500м) који се налази на падинама врха Тодорка (2746м). Стазе су углавном црвене и плаве категоризације. Укупно има 8 плавих, 11 црвених и две црне стазе. Најпознатија је свакако црна Томба стаза названа по легендарном италијанском скијашу Алберту Томби који је заједно са другим скијашким великаном Марцом Girardellijem био промотер Банског. На стази Томба се одржавају и трке Светског купа. За сноубордере и freestylere ту је и фун парк.
Стазе су одлично припремљене и скијање је право уживање посебно на стазама које полазе са највише тачке скијалишта на 2.600м. Течна вожња без сталног застајкивања је нажалост често немогућа због велике гужве на стазама и великог броја скијаша почетника. Гужве су нарочито честе у време празника, као и у фебруару, у периоду одржавања Светског купа за жене и мушкарце јер се тада затвара неколико стаза због тренинга и трка.
Смештај
Оно по чему се Банско заиста истиче јесте велики избор висококвалитетног, модерног и повољног смештаја. Хотела и апартмана је безброј и већина је потпуно нова или недавно реновирана. Због изградње гондоле, туристичко средиште се из центра изместило око њене почетне станице. Као последица тога, стари центар града је постао изолован и прилично непрактичан као локација за смештај већине скијаша. Ски бусеви саобраћају од центра до гондоле, али је ипак најбоља опција резервисати неки од хотела или апартмана у непосредној близини гондоле. То и није неки проблем јер је понуда заиста велика. Од хотела са 3,4 или 5 звездица до најразноврснијих апартмана свако ће наћи нешто за себе по изузетном повољним ценама. Скоро сви бољи хотели нуде велики број садржаја, као што су базени, спа и wellness центри, тениски терени... Велики број људи и долази у Банско не толико због скијања колико због квалитетног смештаја и пратећих садржаја.
Ресторани, барови, апрес ски
Одмор у Банском не може да прође без посете некој од чувених локалних механа. Најбоље су оне у старом делу града које и даље одишу традиционалним, рустичним амбијентом. Храна је одлична и нећете погрешити шта год да наручите, а најбоље је пробати неке од локалних специјалитета као што су капама, чомлек, саче, Бански старец, Банско кебаб итд. Механа има много и у старом и новом делу града, али оне у новом делу су више комерцијализоване. Неке од најпознатијих су Дедо Пене, Воденицата, Ловна срешта, Чевермето, Чобанов хан, Чардака...
Поред традиционалних механа Банско не оскудева у ресторанима који нуде друге европске кухиње. Оно што упада у очи приликом шетње по месту је то што вас на улазу у скоро сваки модернији ресторан или комерцијалнију механу поприлично нападно позивају да уђете баш у тај ресторан.
Ноћни живот је врло жив, а неки од напознатијих места за излазак су The Happy Енд, Село весело, Ј.Ј. Murphy’s, Harry’s бар.
Што се тиче ресторана и барова на ски стазама први утисак је да их је премало у односу на број посетилца. Тешко је наћи место у било којем од њих, а понуда пића и хране, као ни услуга нису на превисоком нивоу.
Погледајте и:
ДОБРОДОШЛИ У ЦАРСТВО МРТВИХ: Упознајте мрачну страну Париза (ФОТО)
СИМБИНИМ СТОПАМА: Хакуна Матата!
НА ПУТ БЕЗ СТРЕСА: Осам савета за безбрижније путовање
После дугог дана на стазама, боље је спустити се у град на пиће и оброк. Једини изузетак је симпатични бар на ски путу, скоро непосредно пре спуштања у Банско, "Gimme Схелтер". Бар је на отвореном, а једини затворени део је направљен у облику индијанског вигвама. То је опуштено и пријатно место за пиће пре одласка у апартман или собу.