ЗА ВЕЋУ ПОПУЛАРНОСТ МАЂАРСКЕ ВЛАДЕ: Талас избеглица као наручен за Орбана
БЕРЛИН - У Мађарској се у последње време диже узбуна због доласка великог броја илегалних миграната с Косова, што иде на руку премијеру Виктору Орбану, који антиимиграционом кампањом жели да поврати политичку иницијативу.
Немачки радио примећује да је у Будимпешти парола "Мађарска Мађарима" поново постала део "мејнстрим политике", премда је та земља чланица ЕУ с најмањим бројем имиграната.
"Антал Роган, шеф посланицке групе мађарске владајуће партије Фидес, одабрао је посебно место за конференцију за новинаре – перон Железницке станице Будимпешта Исток. Док га новинари чекају, вероватно не случајно, бивају сведоци акције: полиција контролише и потом одводи једну породицу са Косова", преноси Дојче веле.
Роган се потом обратио новинарима, указавши на "алармантан број имиграната" и потребу за оштријим имиграционим законима, према којима би илегални имигранти чекали у притвору одлуку о захтеву за азил.
"Ситуација је неодржива. Има много породица с малом децом. Имали смо и мртвих, људи који су се смрзли. Избеглице узнемиравају, ноћу куцају на врата људима, ложе ватру и остављају смеће", рекао је Торочкај, један од осниваца неонацистицке групе младих, а данас близак крајње десницарској партији Јобик.
Роган је поручио и да ће Мађарска, ако буде неопходно, пооштрити своје законе, чак и ако то буде противно важећим законима ЕУ. Дојче веле наводи да је Роганов наступ део кампање мађарских политичара на власти против имиграције, коју је покренуо Орбан у јануару, после терористичких напада у Паризу.
"Економски мотивисана миграција је лоша ствар за Европу. Од ње нема користи, она доноси несрећу и опасност. Као премијер, ја нећу дозволити да Мађарска постане земља имиграције. Не желимо овде мањине које се по свом културном идентитету разликују од нас. Желимо да сачувамо Мађарску као Мађарску", изјавио је Орбан.
Те речи су, како примећује немачки радио, сличне паролама крајње десницарске партије Јобик, која је са 20 одсто гласова била трећа политичка снага на парламентарним изборима у априлу. Јобик годинама позива на оштрије имиграционе законе и идејом "Мађарска Мађарима" успешно скупља гласове.
Мађарска, са својим рестриктивним правилима, има најмањи број азиланата и имиграната у ЕУ. Прошле године је 43.000 људи поднело захтев за азил у Мађарској, а добило га је само њих 500.
Као и у остатку ЕУ, и у Мађарској расте број избеглица: 2012. је било регистровано 2.200 захтева за азил, али са "егзодусом" људи с Косова, та бројка је све већа: од јануара је регистровано око 25.000 илегалних избеглица, од којих хе 13.000 у Мађарској поднело захтев за азил.
Орбановој влади је то дошло као наручено, каже политиколог Атила Јухас из Будимпеште.
"Стављањем проблема избеглица високо на дневни ред, они желе да поврате политичку иницијативу. Влада је последњих неколико месеци изгубила знатан део популарности због низа корупционашких скандала и непопуларних мера: пореза на интернет, путарина, забране рада недељом...", наводи Јухас.