ЗАГЛАВЉЕНИ СМО У ТРАНЗИЦИЈИ ЧЕТВРТ ВЕКА: Морамо да мењамо лоше навике
Прва фаза рационализације јавне управе превазишла је очекивања, истакла је министарка за државну управу и локалну самоуправу Кори Удовички.
Она је додала, да би се у другој фази обезбедиле трајне промене, припрема и спровођење реорганизације, мораће да се спроводи кроз стриктне финансијске планове.
- Дакле, 'отпуштања' је ипак било много мање од оних 14.500 о којима се причало, а смањење броја запослених је било веће. Нисмо као 2005. и 2009. фингирали рационализацију, тј. великим отпремнинама "подстакли" људе да оду у пензију који дан или годину раније и тако скупо платили да изгубимо људе - навела је она у ауторском чланку.
Она је указала да је Србија на корак од трајне стабилизације финансија - потребно је још само мало стезања каиша, али и реорганизације посла која ће досадашње уштеде учинити одрживим и која би донела и значајно унапређење квалитета јавних услуга, од администрације до здравства.
УДОВИЧКИ: О уласку у нову Владу прво ћу разговарати са Вучићем
- Лоша вест је, пак, да је за тај корак велик као скок преко провалије. Јер истински боља организација посла може да се успостави само ако променимо две лоше и дубоко укорењене навике: непостојање системске финансијске дисциплине и замена форме за суштину у надзору јавне управе над послом - оценила је Удовчки.
- Спровели смо упоредна истраживања, покренули дијалог и препознали највеће неефикасности, као и највеће недостатке у капацитету. Тиме је учињен озбиљан искорак у односу на немоћ коју је држава до сада показивала у оваквим ситуацијама - додала је министарка.
Према њеним речима, ако желимо да у другој фази обезбедимо дубље и трајне промене, припрема и спровођење реорганизације мораће да се спроводи кроз процес буџетирања, тј. стриктне финансијске планове.
УДОВИЧКИ: Ускоро обука за 500.000 службеника у Србији
- Мораће доћи до спајања институција, увођења нових технологија, консолидације мрежа установа и филијала. За те сложене процесе закон који 'броји главе' једном годишње сувише је туп инструмент. Он може послужити да прати и осигура увек болно смањење запослености, али визија и планирање реорганизацие мора да се изрази кроз једини заједнички именинац - новац - истакла је Удовички.
- Не сме се дешавати да установе смањују број запослених тако што затворе самофинансирајуће послове, као што се десило сад са неким стоматолошким ординацијама. Повећање броја запослених може и да смањује трошкове, ако битно смањи прековремени рад - напоменула је министарка.
Политичко вођство, ни у овој, ни у владама пре нас, није криво за наслеђене "лоше навике". Ипак, уз политичку вољу могуће је окренути нови лист и створити свест да без јасних правила понашања и начина да се она суштински проверавају, стојимо заглављени у транзицији већ четврт века, нагласила је министарка Удовички.
УДОВИЧКИ: Рационализација у јавном сектору мора бити настављена