Зашто је настало сујеверје о црним мачкама?
Иза сујеверја о црним мачкама лежи једна веома занимљива прича...
Мачке су још три хиљаде година пре наше ере, у раном добу Египта, биле најпоштованије од свих животиња. Њихово обожавање је чак ишло дотле да се убијање мачака кажњавало смрћу.
Ипак, прави преокрет настаје у средњем веку, када су мачке почеле да се повезују са вештицама.
Наиме, уличне мачке су често неговале и храниле сиромашне старе даме, које су касније оптуживане за вештичарење, па су тако и мачке почели да сматрају кривим за вештичарење.
Једна прича о оцу и сину из Линколншира (1560. год.) узроковала је да се сујеверје о мачкама брзински прошири.
Њих двојица су наводно путовали једне ноћи, када им је црна мачка прешла пут и заузела пузећи положај. Они су потом дохватили камење и гађали је све док беспомоћна и повређена животиња није побегла у кућу једне жене, за коју се тада сумњало да је вештица.
Следећег дана, отац и син су наишли на исту жену и приметили да храмље и да је пуна модрица, што никако није могло бити случајно. Од тог дана у Линколнширу се веровало да вештице ноћу претварају у црне мачке како би се неопажено шуњале улицама.
То је постало једно од кључних веровања у лову на вештице у америчком Салему, наводи b92.net.
Ипак, у неким културама, црној мачки се још увек диве и она представља симбол среће. Шкоти верују да долазак црне мачке пред кућу значи напредак, док су пирати у 19. веку веровали да је лоше уколико се мачка креће ка вама, али да је добро уколико иде од вас.