Зашто нам поскупљује гас?
Иако цене природног гаса на светском тржишту мирују или благо падају, тај енергент код нас од августа бележи већ треће поскупљење, укупно 4,5 динара.
Од новембра, кубни метар гаса за домаћинства коштаће 54, а за привреду 49 динара с ПДВ-ом.
Топлане не најављују поскупљење грејања, а већ се процењује да би од Нове године гас, због пада цена нафте, могао да појефтини, преноси РТС.
Цене гаса се, већ годину дана, усклађују тржишно. Гас је поскупео 1. августа, затим 1. октобра, а нова цена ће се примењивати и од новембра. Укупно повећање, око осам одсто.
"Критеријум за одређивање цене није само цена природног гаса, већ и курс долара. У том посматраном периоду, курс долара се променио за око девет процената и то је један од основних разлога зашто су учестале корекције цене природног гаса за крајњег купца", објашњава Дејан Стојановић из Агенције за енергетику.
У поређењу с прошлом годином, просечан месечни рачун за гас биће увећан за око 250 динара, јер је, у међувремену, било и појефтињења. Ипак, грађани су већ направили рачуницу.
Иако су топлане од прошле године преполовиле дуговања за гас, "Србијагасу" и даље дугују око девет милијарди динара.
У Удружењу топлана кажу да даљински системи с локалним самоуправама анализирају честе промене цене гаса, али да за сада нема озбиљнијих најава поскупљења грејања.
"Морам да кажем да се томе врло обазриво прилази, имајући у виду куповну моћ грађана, наших корисника услуга, а са друге стране мора се одржати ликвидност топлана и завршити грејна сезона на најбољи могући начин", наводи Милован Лечић из Удружења топлана Србије.
Током грејне сезоне, од октобра до априла, у оквиру социјалних енергетских карата, најсиромашнији грађани могу да добију бесплатне кубике гаса и грејање из топлана, или умањење рачуна у зависности од броја чланова домаћинства и висине прихода.
Примаоци социјалне помоћи захтеве подносе у социјалним установама, а остали у надлежним службама локалних самоуправа, преносе Новости.
Прочитајте и: