Зашто са терористима не треба преговарати?
ВАШИНГТОН - Одбијајући да исплате исламским терористима 100 милиона откупа за новинара Џејмса Фолија САД су потврдиле своју политичку одлуку да са терористима нема преговора, као и да ће оваквим тврдим ставом заштитити своје грађане од киднаповања.
Фоли је брутално убијен, а терористи су објавили снимак на којем му одрубљују главу, што је оставило снажан утисак не само у америчкој јавности и отворило расправу у администрацији америчког председника Барака Обаме да ли треба плаћати откуп отмичарима и да ли би то подстакло више отмица. Тврда политика коју поред САД води и Велика Британија одудара од праксе у већини европских држава, за које је “Њујорк тајмс” иронично приметио да су “водећи финансијери Ал Каиде”.
Лист подсећа да су у случајевима отмице европских држављана, њихове владе углавном чиниле уступке отмичарима исплативши им најмање 125 милиона долара од 2008. године, од чега само у прошлој години 66 милиона. Последица бескомпромисног става САД и Британије је да су њихови грађани ређе отимани, али они отети су наводно чешће убијани.
Нечињење уступака терористима допринело је мањој заинтересованости исламских екстремиста за отмице британских и америчких грађана, јер нису таоци којима се уносно тргује. Према незваничним подацима, исламски екстремисти отели су 53 особе, од којих су трећина Французи, а држављана САД је веома мало. Поред Фолија којег су убили, терористи су отели и његовог колегу и сународника Стивена Сотлофа и најавили да ће и њему одузети живот.
Изузетак од правила догодио се у случају америчког војника Боуа Бергдала, којег су отели талибани 2009. године, а у замену за његову слободу тражили су ослобађење петорице Авганистанаца из затвора у заливу Гвантанамо. Влада Катара посредовала је у преговорима са талибанима и Американац је 2014. године пуштен на слободу што је покренуло расправу у безбедносним круговима у САД који су одлуку да се преговара са талибанима оценили “веома проблематичном”.
Америчко - руски новинар Сајмон Островски био је заробљен током 2014. године у проруском упоришту Славјанску у источној Украјини због наводне повезаности са екстремистичком организацијом “Десни сектор”, али је убрзо ослобођен. Нигеријским и сомалијским пиратима који су отимали бродове и америчке посаде на њима, а затим их убијали, судило се пре четири године у САД, у првом процесу против гусара још од 19. века.
У неким случајевима пиратерије, трговачким бродовима помагала је и америчка ратна флота, а десетине пирата платило је главом покушаје отмице бродова и посада. Све то чини америчке држављане "непопуларном робом" међу трговцима туђим животима, или би макар тако требало да буде.