Зашто су јаја поскупела 30 одсто
За протеклих недељу дана јаја су у Србији поскупела за око 30 одсто, а цена им се најчешће креће од 13 до 20 динара по комаду, колико кошта јаје "А" класе.
Донедавно, цена се кретала између 10 и 15 динара по комаду. Конзумна јаја, иначе, поскупела су и на пијачним тезгама и у трговинама.
Тренутно, великопродајна цена јаја са фарми износи 10 и 11 динара по комаду, а разлика између те и цене у трговинским ланцима, отпада на трговачку маржу, ПДВ, амбалажу и остале трошкове, преносе Новости.
"Реч је о сезонском утицају на скок цена јаја, а вишегодишње праћење тржишта показује да јесен доноси увек повећану потрошњу, па је то, између осталог, довело до поскупљења те намирнице", каже за "Новости" Раде Шкорић, директор Заједнице живинара Србије. - Такође, нешто је мања и понуда у производњи јаја, а јако је лоша економска и финансијска ситуација живинара, који треба да обнове јата, набаве храну за носиље, купе амбалажу, плате рате.
"Шкорић напомиње да једна картонска кутија оптерети малопродајну цену једног јајета са динар, док транспорт додаје још 70 пара по јајету. Јаја се продају по вишој цени, јер су произвођачи неликвидни и треба им новац за обнову јата, набавку хране, амбалажу", истакао је Шкорић.
Тренутно у Србији, према подацима Управе за ветерину, послује око 1.000 живинарских фарми. Према проценама стручњака, у Србији има око четири милиона кока носиља, а укупно се произведе од 1,3 до 1,4 милијарде комада јаја на годишњем нивоу. Потрошња јаја у Србији сада износи око 180 комада годишње по становнику, што значи да у ЕУ просечно годишње поједу 80 јаја више него ми.
Драгиша Јовић, директор "Микроса", једног од водећих произвођача јаја, каже да је до поскупљења дошло због мање понуде, услед депласираних цена током већег дела године, које нису омогућиле ни просту репродукцију живинара.
"Произвођачи јаја у Србији су у тешкој економској ситуацији и једини спас од банкрота је да се, након две и по године мировања, производна цена јаја повећа", тврди Јовић.
- Јер да би се повећала производња, а од пилета добили коку носиљу, треба да прође 24 и 25 недеља, односно шест месеци. Јаје мора да кошта ако желимо да имамо домаћу производњу и не желимо да будемо увозно зависни.