ЗДРАВСТВЕНА СИЛА: Овде долазе и Европљани на лечење
Кубанска медицина доноси милијарде овој земљи, а један Шпанац изјавио је да је лечење у овој земљи најбоље што је доживео. Има ли Куба снаге да у здравственом туризму буде број 1?
Кубанска влада се нада да ће привући што више странаца који траже јефтино и поуздано лечење, како би ојачала своју привреду. Већ сада је Куба једно од јачих туристичких одредишта, али лекари кажу како се у здравство сада мора уложити да би напредовало.
Шпанац Агостино за Ал Јазееру, каже да је лечење на Куби најбоља ствар која му се догодила.
Хиљаде страних пацијената
Он је из Анголе отишао кад му је било осам година. Имао је несрећу, а због повреде отежано хода и не може да игра фудбал. Млади навијач Реал Мадрида каже да се нада како ће ускоро и трчати.
Он је један од хиљада страних пацијената који добијају врхунску медицинску негу у кубанским болницама, попут болнице ''Франк Паис'' у предграђу Хаване.
Они који могу, плаћају је, а сиромашнима је бесплатна.
''Кубанска медицина је и народна и међународна. Дух солидарности је уписан у наш Устав - изношење наше медицинске експертизе изван граница помаже и нашем развоју", изјавио је ортопед Родриго Алварез. Доктор Алварез ишао је у школу с Фиделом Кастром и један је од архитеката кубанског здравственог система. Лечи пацијенте из целе државе, шаље здравствене раднике у Африку и Јужну Америку и отвара болнице широм Блиског истока.
"Вероватно, најјача страна кубанске револуције је управо здравствени систем - брине за Кубанце, а и извози своје знање. Али то је двосмерни процес и надају се да ће отварање њихове економије додатно ојачати и развити здравствене службе“, известио је репортер Ал Јазеере.
Здравство доноси Куби милијарде долара годишње
Изуми доктора Алвареза изложени су на Хаванском трговинском сајму.
Здравство тренутно Куби доноси милијарде долара годишње, а сајам би требао привући стране инвеститоре и повећати продају кубанског знања и опреме у иностранству.
''Кубански здравствени радници раде у више од 60 земаља. То је више од 50.000 људи", каже Гелациа Day Ромеу са одсека истраживања и развоја.
Док се Куба хвали великим бројем здравствених радника, лекова и опреме често недостаје, а инфраструктура се урушава. Доктор Алварез криви амерички ембарго на трговину, који је на снази више од 50 година.
''Морали смо тражити тржишта вани, и за опрему и за лекове. И далеко смо морали ићи. Није исто куповати лекове у Сједињеним Државама или Ирану и Кини", закључио је Алварез.
Кад је Куба одлучила обновити свој здравствени систем, циљ је био алтруизам, једноставно лечење болесних. Али са својом слабом економијом, мора покушати продати свету оно најбоље што има, а Агостино је само један од задовољних клијената.
Прочитајте:
КУБА ОДРЖАЛА ЛЕКЦИЈУ САД: Послали највише стручњака у борбу против еболе