Уколико желите да постанете власник Титаника потребно је да урадите једну ствар!
Уколико успете да нађете начин како да одрадите једнини услов, вероватно бисте могли да остварите власничка права над Титаником, наравно, под условом да не дође до правних проблема.
Једино што је потребно је да подигнете 66.000 тона тешку олупину.
Подсетимо, прича почиње у касну ноћ 14. априла 1912, када је Royal Mail Схип "Титаниц“ ударио у ледени брег, што је проузроковало значајно оштећење на трупу брода.
За мање од три сата, брод је потонуо у залеђене воде Атлантског океана. Том приликом више од 1.500 људи је изгубило животе.
Након 73 године, 1985. Титаник је коначно пронађен на преко 12.000 метара дубине од стране француских и америчких истраживача, предвођених океанографом Робертом Балардом.
Логично, наметнуло се питање, које је после толико година и даље актуелно: „Да ли неко полаже право на олупину овог најчувенијег брода у историји?“
Првобитни власник брода „Вајт Стар Лејн“ је у међувремену испарио и купљен је од стране компаније „Кунард“, међутим, брод је имао непознат број осигуратеља, услед чега се никаква папирологија о њему није показала веродостојном, па нико није био у могућности да поднесе захтев о власништву, пише The јоурнал.ие. У сваком случају, морнарички закон налаже да потопљени брод који се налази у међународним водама, не припада никоме.
"Све финансијске евиденције и стварне потврде осигурања су сада изгубљене", рекао је Пол Лоуден-Браун, поморски историчар и бивши потпредседник Титаник историјског друштва.
Такође је додао да би било скупо да се настави са правним захтевом, посебно кроз правни систем САД и позитиван финансијски резултат био би под знаком питања.
Неизвесна судбина брода
Прича се наставља 80-их и 90-их, када се формира ново друштво „РМС Титаниц, Инц.“ које је добило ексклузивна права на све предмете на броду који су пронађени роњењем. Друштво том приликом ипак није добило право над самим бродом као таквим. Торбе које је друштво изронило, први пут су отворене и то јавно у телевизијском програму, а садржале су неке новчиће, накит и италијанске лире. 1998. године РМС је био у стању да успешно подигне део трупа брода тешког 15 тона.
РМС је извукао из олупине преко 5.000 експоната, али морају стално да обилазе олупину и да показују напоре у истраживању како би задржали своја права.
Лоуден сведочи о томе да је РМС покушао да спречи Џејмса Камеруна, редитеља култног остварења „Титаниц“, на коме је Лоуден био консултант, да спроводи снимање олупине. У сваком случају, РМС није то успео да оствари.
Не постоји ништа што може да спречи неку фирму са седиштем у Великој Британији или некој другој земљи да роне и да узимају ствари са брода", рекао је и додао:
" Међутим, ако се предмети после роњења донесу у луку САД, сви ће бити заплењени. Дакле, било која операција би требало да почне и да се заврши у некој другој земљи."
Прочитајте и: