ФЕЈСБУК УВОДИ ГЛОБАЛНУ ПРОМЕНУ: Оно што је 3 месеца тестирано у Србији, важиће за ЦЕО СВЕТ!
Закерберг објаснио своје мотиве.
Србија је, ни крива ни дужна, постала кључни играч у највећој промени у историји друштвене мреже Фејсбук! Пре 3 месеца, заједно са још пет земаља, постали смо покусни кунић за тестирање радикалне промене у изгледу и функцији најпопуларније друштвене мреже на свету. Знате и сами, у вашем News Феед-у више није било места за објаве са група и објаве издавача, него се то све преселило на новостворени Explore Феед.
Тако сте на вашим News Феед-овима почели да виђате само објаве ваших пријатеља, о њиховим бебама, излетима, теткама, селфијима и тако даље, док је све што сте дотад скроловали, а има везе са вестима, занимљивим текстовима и објавама из група у које сте се учланили - нестало. На овај начин је досег објава свих медија у овим државама, укључујући и Србију, драматично пао, што је узроковало и неколико драматичних писама оснивачу Фејсбука Марку Закербергу, уз апеле да се промена укине.
Сви су се питали када ће ова проба да се заврши и када ће да нам врате стари добри News Феед.
УПОЗОРЕЊЕ ЕПЛУ! Реагујте, ово је ВЕЛИКА ОПАСНОСТ за децу
Одговор на ово питање је следећи: Проба се управо завршила, а News Феед се неће вратити. Ускоро ће цео свет играти по новим Фејсбук правилима по којима ми у Србији играмо већ три месеца. Као што је најављено, Фејсбук радикално мења формулу која одлучује шта ће да се појављује у News Фееду, а свој потез оправдава "мењањем улоге коју игра у животима људи и друштву".
Као што ми у Србији добро знамо, корисници Фејсбука широм света ускоро ће гледати много, много више објава својих пријатеља и породице и ово ће, како Фејсбук најављује "изазвати више смислених друштвених дијалога" - родитељи ће дискутовати о томе које приче да читају деци пре спавања, пријатељи ће једни од других тражити савете о путовањима или причати о неком заједничком интересовању. Оно што Фејсбук жели да уради овом великом променом је следеће, како су саопштили из ИТ гиганта: мање пасивног скроловања кроз апдејте на тајмлајну, мање читања чланака и гледања видео снимака, ако се то ради науштрб интеракције са другим корисницима.
- Недавно смо добили сигнале од наше заједнице да јавне објаве - постови компанија, брендова и медија - загушују личне моменте које нас нагоне на то да се више повезујемо једни с другима. Ја сада мењам циљ који наши тимови имају, и нови циљ је да се фокусирају на то да вам помогну да имате смисленије друштвене интеракције на мрежи - написао је први човек Фејсбука Марк Закерберг.
Закерберг је већ најавио инвеститорима ову велику промену, рекавши им да жели да Фејсбук охрабри "смислене друштвене интеракције" и умањио значај тога колико времена људи проводе на њему. Како пише УСА Today, овај потез би могао скупо да кошта Закерберга и Фејсбук: и он антиципира да ће већина од 2 милијарде корисника почети да проводи мање времена на друштвеној мрежи, и да ће посебо велику цену платити време које људи проводе гледајући видео снимке на Фејсбуку - што је био нови, важан извор профита за компанију.
- Ако урадимо праву ствар, верујем да ће ово бити добро за нашу заједницу и за наш бизнис, дугорочно - "тешио" је Закерберг инвеститоре.
Треба напоменути да је Закерберг трпео огроман притисак због "токсичног" садржаја који је кружио Фејсбуком - насилних лајвстриминга, лажних вести и порука којим су руски оперативци наводно утицали на изборе у САД 2016. године. Још један талас критика на рачун Фејсбука заснован је на томе да производи ове компаније експлоатишу слабости у људској психи како би "навукли" људе на друштвене мреже, "киднапујући" њихово време и пажњу, срозавајући им тако квалитет живота. Фејсбук је и сам признао да понекад коришћење друштвених мрежа може бити штетно за ментално здравље, што је преокрет у дискурсу компаније, која је донедавно одбацивала овакве наводе. Тако је прошлог месеца Фејсбук објавио своје истраживање, чији закључак је да повезивање са другим људима преко друштвених мрежа има позитиван ефекат на личност, али пасивно скроловање кроз садржај на њима - нема.
У новембру, Шон Паркер, један од оснивача Фејсбука, тешко је оптужио руководство своје бивше компаније рекавши да су они створили "опасни круг друштвене валидације", који од корисника Фејсбука прави зависнике. И директор Фејсбука из његовог раног периода Чамат Палихапитија рекао је да Фејсбук намерно ствара "краткорочне кругове задовољења који се хране допамином", који "уништавају структуру нашег друштва".
Да ове критике нису без основа, а и да је промена News Феед-а била нешто што је требало очекивати, показују и цифре, које су откриле да се коришћење Фејсбука смањило у августу и септембру. Не зна се само да ли је ово зато што је Фејсбук већ углавном "појео" наше животе, или су корисници почели да буду незадовољни начином на који он функционише.
Један од оних који су открили могући разлог растућег незадовољства Фејсбуком је консултант из Сан Франциска Трејси Гарза:
- Користим Фејсбук много мање него раније. Нервира ме њихова упорност у томе да зарађују на буквално свему. Не схватају да долази време кад ће многи од нас да кажу - доста ми је да будем третирана као производ - каже она.
Аналитичари кажу да су управо ове ствари натерале Закерберга на овако радикалну промену, и да објави да му је лични изазов за ову годину (у прошлости је то био учење кинеског и клање сопствене вечере) - "поправљање Фејсбука". А најбитнији део тога је да осигура да је "време на Фејсбуку - добро проведено време".
Кад је реч о издавачима широм света, које ће сурово погодити ова велика промена Фејсбука, треба напоменути да су они већ "начети" константним променама алгоритма Фејсбука, којим су већ фаворизовани постови пријатеља и породице, науштрб оних са група и од издавача. Издавачи, који су окренути Фејсбуку због доспевања до што већег броја људи и тиме извора прихода, сада ће искусити оно што сви медији у Србији који се ослањају на Фејсбук осећају у последња три месеца - очај.
Рич њихових страница ће драматично да се смањи, као и број људи који ће да проводе време на њиховим сајтовима. Фејсбук, међутим, тврди да то колико ће ово утицати на поједине медије зависи и од садржаја који они пласирају.
- Можете очекивати да видите мање јавног садржаја, као што су постови компанија, брендова и издавача. А и оно што видите мораће да испуни одређене стандарде - објаснио је Закерберг.
Чињеница да ће људи због ове промене проводити мање времена гледајући видео садржај на Фејсбуку може осујетити труд ове компаније да постане највећи играч у видео бизнису на интернету. А улог је велики: Фејсбук је већ потрошио стотине милиона долара како би остварио Закербергов сан и претворио Фејсбук у "видео прво" платформу. Мамац је овде јасан: милијарде долара од маркетинга ће, очекују маркетиншки стручњаци, ускоро почети да мигрирају са телевизија на интернет.
Џон Хегеман, потпредседник меднаџмента за News Феед, каже да неће бити великих последица за бизнис, ако људи буду гледали мање видео садржаја.
- Ми и даље мислимо да је видео сјајан формат за дељење онога што се дешава у вашим животима са другима. У исто време, желимо да осигурамо да гледање видео снимака не угрози суштину Фејсбука - рекао је Хегеман.
Ево и поста Марка Закерберга, у интегралној верзији: