Где завршавају "непожељни" са Твитера и Фејса? Све о друштвеној мрежи Габ
Почетак 2021. године донео нам је велика превирања када су друштвене мреже у питању. Видели смо колика је моћ ових платформи, али и колико је крхко поверење корисника.
Алтернативе традиционалним друштвеним мрежама постају уточиште "протераних", односно оних којима су Facebook, Twitter и остали забранили налоге из ових или оних разлога. Једна од најпопуларнијих алтернативних платформи је Габ. Не брините ако нисте чули за њега - ту смо ми како бисмо вам рекли све што је потребно да знате.
Шта је Габ?
Друштвена мрежа Габ је покренута 2016. године. Основао ју је Ендрју Торба као алтернативу традиционалним платформама, као што су Facebook или Twitter. Ова платформа доживела је огроман раст у броју корисника, када је, пре неки дан, Амазон укинуо услуге одржавања сервера Парлеру, и тиме га практично "угасио".
"Верујемо да нам је потребна децентрализована и отворена друштвена мрежа. Корисници би требало сами да контролишу своје искуство, уместо да играју по правилима које одреде велике компаније", пише на интернет-страници Габа.
Мада је Торба рекао да Габ никада није замишљен као десничарска и екстремистичка платформа, чињеница је да временом постаје све више стециште оних којима су налози на другим друштвеним мрежама забрањени управо због таквих ставова.
Разлог за суспензије ових налога на Twitteru или Facebooku су најчешће говор мржње, позивање на насиље, или ширење непроверених информација. Они који су се окренули Габу, то су углавном учинили због тога што сматрају да "Биг Tech" цензурише слободно мишљење.
На то је, вероватно, утицала и одлука великих платформи да забране или суспендују налоге Доналда Трампа, који међу корисницима "алтернативних" друштвених мрежа има доста присталица.
Ипак, сама отвореност Габа учинила је да постане идеално место за ширење разноразних теорија завера (нарочито у доба пандемије коронавируса).
Пуцњава у Питсбургу
Габ је доспео у центар пажње јавности 2018. године, када је откривено да је Роберт Бауерс, човек који је упао у синагогу у Питсбургу и усмртио 11 људи, тај чин најавио баш на тој платформи.
"Не могу да седим више мирно и чекам да мој народ буде побијен. Морам нешто да урадим", написао је Бауерс тада, откривши своје планове. Када се ова објава открила, Габ је брзо реаговао, осудивши Бауерсов поступак и обрисавши његов налог.
Покушаји гашења
Након овог инцидента, Габ је накратко угашен, јер им је отказана услугаодржавања сервера (као што се десило сада са Парлером). Ипак, брзо су пронашли новог провајдера.
"Поново смо онлајн. Јачи смо из сата у сат", рекли су тада.
Вртоглави скок
Због читаве фаме око забране и гашења Парлера, Габ је прилично профитирао. Како кажу, у протеклој недељи имали су 40 милиона посета, а у само два дана добили су више корисника него у претходне две године.
Упркос томе што би се могло рећи да им је Парлеров крах донео популарност, Габ је ипак стао уз ову друштвену мрежу када су их Google и Apple уклонили из својих продавница.
"И сами смо прошли кроз ово пре три године. Није баш забавно. Надамо се да ће нешто смислити. Неће бити лако, али је могуће - ми смо доказ за то", саопштили су из Габа.