ВОДИТЕ РАЧУНА: Овај вирус је за 10 дана угрозио 50 милиона Windows рачунара
Треба бити опрезан...
Корисници Windows рачунара су 4. маја 2000. године почели да добијају мејлове са малициозним додацима, па је за само 10 дана пријављено чак 50 милиона инфицираних уређаја. Касније је процењено да је око 10% рачунара који су повезани на интернет дошло у сусрет са овом опасношћу, која је брзо постала позната под именом ILOVEYOU.
Од прве пандемије па надаље
Вирус је имао велики економски утицај, а највише због тога што је за уклањање малициозног програма, те повраћај обрисаних докумената, било потребно око 10 милијарди долара. Тако је ILOVEYOU, познат и као Лове Буг, означио прву пандемију компјутерских вируса. У питању заправо и није био вирус, већ такозвани „црв“, који се самостално умножава, те се тако настале копије шире без потребе за људском интервенцијом. ILOVEYOU се појавио у облику мејла, маскиран у љубавно писмо, те је тако показао да спам не одузима само време, већ може да направи и далеко озбиљније проблеме.
Предвиђа се раст на тржиту е-тротинета након пандемије
Епл одложио производњу дугоочекиване "дванаестице"
Отварање лажног љубавног писма покретало је Висуал Басиц сцрипт, а у питању није био обичан документ, већ за то време интелигентан трик, уз помоћ којег се од корисника сакривала права природа документа. Наиме, Висуал Басиц сцрипт фајл екстензија .вбс била је по default-u сакривена на свим Windows уређајима, па су жртве виделе само наслов “LOVE-LETTER-FOR-YOU.txt.vbs“.
Лове Буг је био први малвер о којем су говорили сви светски медији, те је пре 20 година направио велику промену када је разумевање вируса, те других малициозних претњу, у питању. Жртве су научиле да не могу да верују свим документима које добију мејлом, а експерти истичу да би документи са .вбс екстензијом и данас могли да представљају опасност, мада је вероватноћа да до тога дође много мања него пре 20 година.
Онел де Гузман, креатор прве малвер пандемије, никада није осуђен, будући да Филипини, са којих је напад почео, у то време нису имали законе против cyber криминала.