ЦЕЛОГ ЖИВОТА ИХ НАВОДИТЕ ПОГРЕШНО: Ово су топ 10 цитата познатих људи (које је рекао неко други)
Постоје познате мисли које људи широм света понављају свакодневно.
Проблем у вези са изјавама познатих људи је у томе што је понекад тешко знати ко их је изговорио, нарочито уколико нису изречене у јавном говору. Ево неких од најпознатијих изјава које се (и даље) приписују погрешним ауторима.
СТОЈТЕ ГАЛИЈЕ ЦАРСКЕ: Вечни стихови песника Милутина Бојића
10. "Наивчина се рађа сваког минута"
П.Т. Барнум је био вашарски мајстор и један од највећих превараната у историји човечанства. Ипак, ову кованицу није изрекао он, већ његов конкурент Дејвид Ханум.
9. "Израел мора бити избрисан са мапе"
Бивши ирански председник Махмуд Ахмадинеџад никада није ово рекао - био је потребан погрешан превод у "The New York Тимес-у" и доста медијског спина да се прошири ова гласина.
8. "Нека једу колаче"
Краљица Марија Антоанета није заиста рекла ово као одговор на информацију да народ нема хлеба да једе. Читав дијалог долази из књиге Жана Жака Русоа која је написана када је Марија имала седам година.
7. "Добри момци завршавају последњи"
Често се чује ова опаска уз став да људи који се лепо понашају пате од неке врсте друштвеног хендикепа. Најчешће се приписује америчком бејзбол играчу Леу Дурошеру, који је годинама негирао да је он то рекао, па се затим предао и тако назвао своју аутобиографију.
6. "Све што ће бити измишљено смо већ измислили"
Изгледа као да је током 1800-тих година Чарлс Дуел из Канцеларије за патенте САД изговорио ову несрећну реченицу - све док се не погледа његов извештај у коме она наводно стоји. Реч је о чистој измишљотини.
5. "Само жалим што имам само један живот да дам за своју земљу"
Нејтан Хејл је био амерички војник и један од првих шпијуна САД. Цитат је познат широм света као Хејлове последње речи, али истина је да оне никада нису забележене. Пет година након његове смрти 1776. једне новине су му погрешно приписале херојску мисао - од тада се та грешка понавља.
4. "Смрт једног човека је трагедија, смрт милиона је статистика"
Чак ни Стаљин, коме се цитат погрешно приписује, не би рекао овако нешто. Иако је реченица понављана у америчким медијима током Хладног рата и касније, њено порекло се може наћи у сатиричном совјетском роману о полицијској држави.
3. "Елементарно, драги Вотсоне"
Нигде у сабраним делима Артура Конана Дојла нећете наћи овај комад дијалога. То је зато што он не долази из књига, то јест од оригиналног аутора - први пут познати детектив Шерлок Холмс изговара ову фразу у филму из 1929, "Повратак Шерлока Холмса".
2. "Ја сам изумео интернет"
Из неког разлога, многи верују да је Ал Гор, амерички политичар и бивши председнички кандидат, изговорио овако нешто, иако није. Гор јесте играо улогу у развоју иницијалне технологије од које је настао интернет, али никада није лично узео чекић и ексер и "изумео" га.
1. "Не слажем се са тим што кажеш, али ћу до смрти бранити твоје право да то кажеш"
Дуго се веровало да је француски философ Волтер смислио овај цитат, али он заправо долази од Евелин Беатрис Хол, историчарке из 20. века која је сумирала утиске о Волтеровом значају у тој једној реченици.