38. БЕОГРАДСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ
Дом омладине Београда од 26. до 30. октобра 2022. представља 38. Београдски џез фестивал, под слоганом „JAZZBEATS“.
Пошто је прославио 50 година од оснивања и успешно пребродио две тешке пандемијске године, не прекидајући низ фестивалских издања 2020. и 2021, Београдски џез фестивал наставља да у пуном сјају представља најбоље од савременог џеза са свих континената. Под слоганом „JAZZBEATS“ у свом 38. издању угостиће уметнике који померају границе џеза и доносе жанровску разноликост, уносећи ново узбуђење у овај музички правац. Као откуцаји срца, ритмови ове музике настављају да трају упркос свему, баш као и Београдски џез фестивал – најстарији и међународно најпризнатији српски џез фестивал.
У салама Дома омладине Београда и МТС Дворане биће одржан 21 концерт у оквиру 10 програмских целина, са скоро 150 музичара из целог света, уз репрезентативно представљање најталентованијих аутора са српске џез сцене. У оквиру главног програма ове године биће заступљени пројекти 5 српских уметника, што је рекордни број у новијој историји манифестације, а који рефлектује успон српског џеза на глобалној сцени, са свакодневним признањима које наши млади уметници добијају широм Европе и света.
На Београдском џез фестивалу ове године ће се представити три генерације уметника. Нагласак је на млађима, који чине три четвртине програма: фестивал од свог обнављања 2005. свесно највише подржава будућност џеза, осећајући и васпитну улогу коју културне манифестације треба да имају у подизању млађих генерација публике, као и улогу платформе за подршку младим џез ствараоцима. У програму ће бити заступљени и извођачи који тренутно представљају најактуелнија имена у светским џез оквирима, као и неколико реномираних аутора старије генерација, који су битно утицали на развој овог жанра у 21. веку. Посебну пажњу ове године фестивал ће поклонити оркестарском џезу, кроз наступе чак четири велика ансамбла, која ће публици пружити одличан увид у разноврсност биг бенд израза у Европи.
Позивамо верну публику да и ове године буде део једне од најомиљенијих међународних уметничких манифестација у Србији, која се поноси врхунским уметничким дометима, најмлађом џез публиком у Европи и доследношћу у програмском концепту који слави креативност и стваралачку радозналост џез музичара са свих меридијана.
И даље смо међународна музичка манифестација са ценама улазница које су међу најповољнијим у региону! Ограничен број ваучера за комплете улазница 38. Београдског џез фестивала се може набавити на Тицкет Висион благајни у Дому омладине Београда и онлајн. Почетна цена ваучера је 3800 РСД, а обухвата све концерте у главном програму фестивала (10 концерата).
Оснивач и покровитељ Београдског џез фестивала је Град Београд, који је 2007. године уврстио БЏФ у манифестације од посебног значаја. Организатор фестивала је Дом омладине Београда. Покровитељи 38. БЏФ су Град Београд – Градска управа – Секретаријат за културу, Министарство културе и информисања Републике Србије. Београдски џез фестивал је, по позиву, члан Европске џез мреже (Еуропе Jazz Network).
*******************************************************
Представљамо прва четири извођача, који ће бити део богатог програма 38. Београдског џез фестивала
Sexmob
Када је пре четврт века квартет Sexmob саставио Ледбелија, Елингтона, Принса, Кардигансе и Макарену у један ток деби издања „Дин оф Inequity“ џез је добио најснажнији нови импулс још од фри-вихора Орнета Колмена. Изашли из легендарног њујоршког клуба Knitting Factory, Стивен Бернстин и његови другари писали су нову историју џеза. На следећем албуму џезовали су Елвиса, Стонсе, Нирвану и Абиног Фернанда, поново уз доброг духа Елингтона, да би се на њиховом столу касније нашле и теме из филмова о Џејмсу Бонду, Егзотика Мартина Денија, Фелини и Нино Рота, као и у већем обиму Сер Ђук.
Али, Сексмоб не обрађује песме – они их Сексмобују, утврдио је једном приликом вођа овог квартета, слајд трубач Стивен Бернстин. Они се заиста хране идејама из историје разних жанрова (укрштајући их и са одговарајућим ауторским материјалом), али само да би заокружили музику која је аутентично њихова. А она спаја хумор, тугу, конфузију, страст и тугу, уз увек снажан откачени грув. Данас је Sexmob и скуп индивидуалаца са успешним каријерама, чије су надахнуће користили Џон Зорн, Бил Фризел, Хал Вилнер, Лу Рид, Нора Џонс или У2, уз непрегледни списак најважнијих авангардиста Њујорка. Први пут у Београду и Србији, пред нама је најбитнији комбо џез састав 21. века. Даме и господо – Sexmob!
Паал Nilssen-Love ЦИРЦУС
Нови септет реномираног норвешког авангардисте, бубњара и композитора Пола Нилсена-Лава настао је као непосредна последица ограничења путовања током пандемије ковида. Фестивал Осло World наручио је Нилсену-Лаву да за наступ на тој манифестацији састави нови ансамбл од музичара који живе у Норвешкој, а бубњар решио да чланови жанровски покрију различите музичке сфере – етно, класику, савремену музику, фри-џез, ноисе и поп, између осталог. Седам јединствених гласова окупљено је око заједничких музичких идеја, начина мишљења и разумевања слободе музицирања. Сваки од њих преузима сопствену одговорност за стваралачко делање, са мисијом да изненади себе, колеге у саставу и публику.
Музику је компоновао Нилсен-Лав, но појединачне нумере представљају само скице за сваког актера да слободно одабере сопствени правац и интензитет музицирања. Аутор и вођа септета своју инспирацију црпи са разних страна: осим џеза у свим облицима, као и савремене класике, ту су и надахнућа путовањима у разним контекстима широм света, од Етиопије, Малија и Сенегала, до Бразила. Све то чини музику састава Паал Nilssen-Love ЦИРЦУС тотално непредвидивом. Али, она је непрестано узбудљива, плесна, интензивна и неодољива, стално на клацкалици између веселе и тужне, баш као у правом циркусу!
Ларс Danielsson Liberetto
Шведски челиста, контрабасиста и композитор Ларс Данијелсон славно је име европског џеза. На сцени је активан од краја седамдесетих година прошлог века. Радио је са бројним џез великанима међу којима су Дејв Либмен, Бобо Стенсон, Алекс Акуња, Јон Кристенсен, Џон Скофилд, Џон Аберкромби, Чарлс Лојд, Џек Диџонет, Мајк Стерн, Мајкл и Ренди Брекер, Трилок Гурту, Кени Вилер, Лешек Можџер, Арве Хенриксен, Буге Веселтофт, Нилс Петер-Молваер, Јан Лундгрен, Јун Сун На, Сесилија Норби, Паоло Фресу… Од 2004. године је ексклузивац реномиране немачке продукције АЦТ, за коју је објавио 11 албума као лидер, а још на тридесетак учествовао.
Пројекат Liberetto започео је пре десет година у сарадњи са јерменским пијанистом Тиграном Хамасјаном. Име које је смислио описивало је спој слободе и лирске класике, као одраз његових претходних радова и правац у коме жели да развија своју музику. Први пут смо га угостили на Београдском џез фестивалу 2013, када је на бису имао незаборавни џем-сешн са пољским пијанистом Лешеком Можџером. После два албума са Тиграном, у саставу се обрео француско-карипски пијаниста Грегори Приват – уз њих двојицу, на овогодишњем београдском наступу чућемо поново британског гитаристу Џона Паричелија, те шведског бубњара Магнуса Естрема (е.с.т, Rymden).
Ависхаи Цохен Quartet
„Његова труба, као некад Мајлсова, у стању је да свира најпотреснији људски вапај“. Тим речима чувени амерички критичар Томас Конрад описује музику трубача и композитора Авишаја Коена. Рођен и одрастао у Израелу, где је већ у десетој години солирао испред биг бенда и убрзо путовао са Израелском младом филхармонијом под вођством Зубина Мехте, Авишај је одрастао у породици музичких талената – његова сестра је најбоља светска џез кларинетисткиња Анат, а брат Јувал цењени алт саксофониста и композитор. Заједно су имали и бенд 3 Цохенс.
Авишај је студирао у Бостону, године 1997. освојио награду на такмичењу „Телонијус Монк“, а потом био један од носилаца нове њујоршке сцене која је бујала у клубу Smalls. Водио је трио Тривени са Омером Авиталом и Нашитом Вејтсом, шест година био члан СФ Jazz Collective, те свирао са Мингус Биг Банд и Мингус Dynasty, пре него што је ушао у породицу ЕЦМ Рецордс, најпре као члан квартета Марка Тарнера, а убрзо и као лидер сопственог квартета и ансамбла Биг Вициоус, као и у дуу са пијанистом Јонатаном Авишајем. Четвороструки узастопни лауреат награде критичара магазина DownBeat за најперспективнијег светског трубача, Коен је данас један од правих чувара Мајлсове ватре, истраживач нових путева баш какав је био његов највећи узор.