Богат пратећи програм на Трећем сомборском филмском фестивалу
“Лове Хунтерс”, један од најзначајнијих бендова домаће алтернативне сцене, наступиће на затварању фестивала 16. јула у 21х на Тргу Светог Ђорђа.
У пратећем програму Трећег сомборског филмског фестивала, који у организацији Културног центра „Лаза Костић” Сомбор траје од 13. до 16. јула, биће одржан концерт рок групе “Лове Хунтерс”, презентације издаваштва Нишког културног центра и Филмског центра Србије, радионица “Како се гледа филм - мала школа бонтона”, наступ Жарка Степанова и бенда “Бре”, као и представа “Један” у продукцији Удружења балетских уметника Србије.
“Лове Хунтерс”, један од најзначајнијих бендова домаће алтернативне сцене, наступиће на затварању фестивала 16. јула у 21х на Тргу Светог Ђорђа. Предвођени Миланом Мумином, статус култног бенда стекли су још раних деведесетих година прошлог века, а данас у оригиналом саставу: Мумин – глас и гитара, Протектор – бас, Thunderman – бубњеви, а ојачани гитаристом Владом Апатинецом, звуче свежије и енергичније него икад. Одржали су преко 3000 концерата по Европи и региону и радили музику за два филма и три позоришне представе. Фронтмен бенда, Милан Мумин, добитник је Октобарске награде за животно дело и допринос култури града Новог Сада 2019. године.
Бесплатна радионица “Како се гледа филм - мала школа бонтона” ће се одржати у недељу, 11. јула и у понедељак, 12. јула у термину од 10х до 14х у Великој сали Културног центра "Лаза Костић" Сомбор. Пројекат обухвата гледање дечијих филмова, као и разговор, вежбе у којима ће се полазници упознати са основним методама и техникама анализе филма. Предавачи су Ђорђе Бајић, филмски и књижевни критичар и писац, магистар теорије уметности и медија, и Зоран Јанковић, филмски, књижевни и музички критичар.
У оквиру програма "Еспресо у 11" у фокусу су филмско издаваштво Филмског центра Србије и Нишког културног центра. Установа Нишки културни центар ће у среду 14. јула представити најновије бројеве филмског часописа "Филаж", књигу нишког филмског критичара и теоретичара филма, Бранислава Милтојевића - "Филмови без филма" (у издању НКЦ-а) и филмског аутора и продуцента из Београда, Мирослава Бате Петровића - "Кинематографија штапа и канапа". Филмски центар Србије промовисаће у петак 15. јула своје ново, капитално издање “Роберт Меки: ПРИЧА - Садржај-структура, стил и принципи писања сценарија”, а о књизи ће говорити Гордан Матић, директор Филмског центра Србије. Овај програм одржава се у Атријуму Градске куће.
Отварање Трећег сомборског филмског фестивала, 13. јула у Атријуму Градске куће, употпуниће наступ уметника Жарка Степанова и бенда “Бре”, током којег ће публика бити у прилици да чује извођење нумере “Љубав и мода” из истоименог филма. Жарко Степанов је од 2005. до данас остварио многе позоришне улоге, играо је у телевизијским серијама и филмовима, а такође је радио као водитељ на Naxi радију и на Првој телевизији. Од 2014. године је стални члан Позоришта на Теразијама. “Бре Бенд” постоји од 2011. године, а чланови групе Јелена (вокал), Коца (гитара), Аца (бас), Ђоле (саксофон), Његош (бубањ) већ дуги низ година одушевљавају публику широм Србије изводећи песме разних жанрова (поп, рок, ex yu, funky) као и обраде народних песама.
Представа “Један” у продукцији Удружења балетских уметника Србије биће одржана у недељу, 11. јула у 21 час на Тргу Светог Ђорђа. Представа је настала по тексту Сање Нинковић у сарадњи са учесницима, по сценарију филма “Јастог” савременог грчког редитеља Јоргоса Лантимоса. Реч је о црнохуморној и сатиричној причи која прати једног мушкарца у дистопијском друштву у ком је неприхватљиво бити сам, без емотивног партнера. Притисак околине, којем је појединац изложен, надјачава се са притисцима које он сам себи намеће.
Аутор кореографије и режије је Сања Нинковић, добитница награде "Охрабрење". Ова награда се додељује најбољем кореографу из Србије у селекцији такмичарског програма Фестивала кореографских минијатура који организује Удружење балетских уметника Србије (УБУС). Награда представља подстицај кореографском стваралаштву и развоју плесне сцене у Србији. Награђеном се пружа прилику за реализацију нове плесне представе у продукцији УБУС-а на наредном фестивалском издању.
Подсећамо, у филмском програму фестивала ће се наћи 15 филмова у пет селекција: Главни програм, Селекција младих аутора, Панорама шведског филма, Кад би Сомбор био Холивуд и Филмски матине за децу, а селектор програма је Дејан Дабић. Мира Бањац, легендарна глумица југословенске и српске кинематографије, овогодишња је добитница награде Специјални Ернест, за досадашњи и будући допринос добрим филмовима. На свечаном затварању фестивала награде ће бити уручена и прошлогодишњем добитнику ове награде, Славку Штимцу, још једној легенди домаћег филма. Улаз на све програме трећег издања Сомборског филмског фестивала је бесплатан.