ДОРУЧАК НА ТРАВИ СА САВОМ: Годишњица рођења српског сликара у Спомен-збирци Павла Бељанског
Разговор са кустосом и пројекција домкументарца.
Чудесно животно путовање сликара Саве Шумановића (1896 - 1942) биће представљено вечерас од 19 сати у Спомен - збирци Павла Бељанског у Новом Саду, кроз разговор са кустосом о чувеном платну "Доручак на трави" и пројекцијом документарне емисије, а поводом годишњице рођења великог уметника.
ЖИВИ, СРБИЈО: Ево како изгледа филм о нашој земљи из перспективе једне Рускиње (ВИДЕО)
За бурног живота који је провео у Београду, Земуну, Загребу, Шиду, али и Паризу, Шумановић је оставио богату уметничку заоставштину. У франсуској престоници учио је од чувеног Андреа Лота, а дружио се са Растком Петровићем, Модиљанијем и бројним уметницима.
НАПИСАЛА ЈЕ ПИСМО МУЖУ, А ЗАТИМ СЕ УБИЛА: Напунила је џепове камењем и ушла у реку (ФОТО/ВИДЕО)
У колекцији Павља Бељанског, поред "Доручка на трави", Шумановић је заступљен са још осам дела која представљају својеврстан преглед његовог стваралаштва.
РИМЕЈК БАНОВИЋ СТРАХИЊЕ: Омиљени домаћи филм у новом руху, а ево шта се ЈОШ припрема
Ипак, сигурно најпопуларније уметниково дело остаје "Пијана лађа", коју је у налету инспирације насликао за само седам дана и ноћи. Ово платно настало је у Паризу 1927. године, крајем Савиног другог боравка у француској престоници, а привукао је велику пажњу. Тада је први пут дело српског сликара стављено на насловну страну чувеног часописа за уметност.
5 НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ ЗАБЛУДА: Ево шта су нас у школи погрешно учили
Један од наших најзначајнијих сликара трагично је напустио овај свет. Усташе су га ухапсиле у родном Шиду током масовне рације у Срему и стрељале га са групом Шиђана.
ОВЕ УЛОГЕ НИСУ БИЛЕ НАМЕЊЕНЕ ЊИМА: Наше култне серије и филмови могли су бити потпуно другачији