Нови филм Рајка Грлића и Матијажа Иванишина премијерно на 64. Мартовском фестивалу
Документарни филм говори о представи "Борис, Милена, Радко" и о четворо јавних личности одговорних за позоришну продукцију.
У оквиру 64. Мартовског фестивала - Београдског фестивала документарног и краткометражног филма, у Великој сали Дома омладине Београда 1. априла од 21 час, премијерно пред домаћом публиком биће приказан нови филм Рајка Грлића и Матјажа Иванишина "Свака добра прича је љубавна прича" (Всака добра згодба је љубезенска згодба, Словенија/Хрватска, 2017, трајање 70:50).
ЕЛЕМЕНТАЛ 6. маја у Дому омладине!
Документарни филм "Свака добра прича је љубавна прича" говори о представи "Борис, Милена, Радко" и о четворо јавних личности одговорних за позоришну продукцију: сценаристи и редитељу Душану Јовановићу, глумици Милени Зупанчић и глумцима Радку Poliću i Borisu Cavazzi. То је прича о љубавном троуглу, али и сасвим отворена прича о јавном и приватном животу уметника.
Одржана Конвенција биоскопских дистрибутера Србије
Пратећи продукцију током четири месеца – од првих проба па све до премијере – а истовремено и интиман живот уметника, филм обрађује универзалну тему односа између стварног и замишљеног, између интимних и јавних облика уметности. Приказан је na ZagrebDox festivalu ове године.
Рајко Грлић и Матјаж Иванишин о свом остварењу кажу следеће:
"То је филм о стварању позоришне представе. Филм који прати продукцију те представе и њене протагонисте, те у процесу прича причу о односу између стварности и маште, између чињеница и фикције. Филм говори о односу између интимног и јавног аспекта уметности и о нашој склоности преплитања наших личних и животних искустава, наше интиме, са причама које приповедамо. Филм који настоји да дефинише шта од испричаног је егзибиционизам и шта је искрено, а понекад и болно суочавање са самим собом."
Дарко Рундек 15. јуна на Ташу!
Кратке биографије редитеља:
Рајко Грлић рођен је 1947. године у Загребу. Године 1971. дипломирао је филмску режију на ФАМУ-у у Прагу. Као редитељ и сценариста снимио је дванаест играних филмова приказиваних у биоскопима на пет континената и уврштених у такмичарске програме водећих светских фестивала – укључујући и фестивал у Кану – на којима је освојио бројне награде.
Филмографија (Селекција):
2016: Устав Републике Хрватске (The Цонститутион)
2010: Нека остане међу нама (Јуст Between Ус)
2006: Караула (Бордер Пост)
2002: Јосепхине
2001: Ново ново време (Who Wants То Бе А Пресидент) (документарни,ко-редитељ)
1991: Чаруга (Charuga)
1989: That Summer оф White Росес
1986: За срећу је потребно троје (Three Фор Happiness)
1984: У раљама живота (Ин the Jaws оф Лифе)
1981: Само једном се љуби (You Лове Only Онце)
1978: Браво Маестро
1974: Куд пукло да пукло (Иф Ит Kills Ме)
Матјаж Иванишин рођен је 1981. године у Марибору. Године 2007. дипломирао је филмску и телевизијску режију на Академији за казалиште, радио, филм и телевизију у Љубљани. Режирао је неколико краткометражних и средњометражних играних и документарних филмова за које је освојио награде у домовини и у иностранству. Тренутно ради на првом самосталном дугометражном филму.
Филмографија (Селекција):
2014: Хишке (Хоусес), документарни, 51’, ко-режија са Дарком Синком
2013: Карпопотник (Karpotrotter), документарни, 48’
2011: Хиша на Јурчкови (А Хоусе он Јурчкова Стреет), кратки играни, 5’
2009: Шентиљ – Спиелфелд: мејни преход, ки га ни веч (Шентиљ – Спиелфелд: а бордер crossing that онце was), документарни, 55’
2006: Моје мале љубице (My little sweethearts), ТВ играни, 56’
2005: Quick View, кратки играни, 23’
Овогодишње, 64. издање Београдског фестивала документарног и краткометражног филма, познатијег као Мартовски фестивал, биће у потпуности окренуто ка домаћем филму, домаћим филмским ауторима и, наравно, ка домаћој публици.
Све на једном месту – у свим просторима Дома омладине Београда, који је од ове године и организатор фестивала, а нови уметнички директор је Бобан Јевтић.
ВЕЛИКИ ВАСКРШЊИ КОНЦЕРТ: Дивна Љубојевић и Мелоди 20. априла у Сава центру (ВИДЕО)
Од 30. марта до 2. априла биће приказано преко 80 филмова у такмичарским категоријама, неколико премијерних пројекција филмова у ревијалном делу програма, а биће одржане и бројне радионице, консултације и разговори филмских стваралаца, студената и редовне публике, као и пратећи музички програм (Ђ програм сваке вечери и концерт бенда Аутопарк 1. априла).
Београдски фестивал документарног и краткометражног филма је стална манифестација у области културе од значаја за Град Београд, који је и покровитељ Фестивала.