ДАНИ ВЕНЕЦУЕЛЕ У ДОМУ ОМЛАДИНЕ: Изложба о Чавезу и најбољи венецуелански филмови! (ФОТО, ВИДЕО)
Три дана посвећена Венецуели.
Амбасада Боливарске Републике Венецеуеле у Републици Србији у сарадњи са Домом омладине Београда организује тродневну манифестацију под називом “Дани Венецуеле у Дому омладине” која ће се одржати у периоду од 11. до 13. априла у сали “Американа”.
На дан отварања присутни ће моћи да погледају изложбу „Овуда је ходио Чавез” којом су овековечени сусрети харизматичног и по много чему јединственог председника Венецуеле Уга Чавеза Фријаса са великим државницима из читавог света, као и документарни филм „Револуција неће бити емитована” којим је забележен покушај пуча у Каракасу 11. априла 2002. године.
МРАЧНА СТРАНА ЛЕГЕНДАРНОГ ГЛУМЦА: Откривена НАЈТУЖНИЈА тајна Марлона Бранда
После филма уследиће дискусија на третирану тему за време које ће публика моћи да поставља питања шефу мисије амбасаде Венецуеле у Београду, др Дији Надер де Ел Андари, и њеним саговорницима: др Александру Лукићу, филозофу, аутору и уреднику научно-филозофске емисије „Гозба" на Радио Београду 2 и Ратку Крсмановићу, председнику српског огранка Мреже интелектуалаца, уметника и друштвених покрета за одбрану човечанства.
Другог дана манифестације посетиоци ће бити у прилици да погледају два венецуеланска филма: „Пуч у освит дана” који се бави покушајем војног удара на режим бившег председника Венецуеле Карлоса Андреса Переза у зору 4. фебруара 1992. године, а потом и награђиван венецуелански филм страве под називом „Кућа на крају времена”.
На дан затварања биће емитован један од најбољих остварења савремене венецуеланске кинематографије, филм „Плаво и не тако ружичасто“, добитник награде „Гоја“за најбољи страни филм на шпанском језику.
Документарац о Хиту Леџеру стиже на велико платно (ВИДЕО)
ПРОГРАМ:
Уторак, 11. април
18:00 – 19:00 Свечано отварање манифестације „Дани Венецуеле у Дому омладине”
Реч шефа мисије амбасаде Венецуеле у Београду
Отварање изложбе „Овуда је ходио Чавез”
19:00 Пројекција филма: „Револуција неће бити емитована”.
Режија: Донаха О’Бриаин, Ким Бартли
Оригинални naziv: The Револутион Will Нот Бе Телевисед
Година: 2003.
Земља продукције: Ирска
Режија: Донаха О’Бриаин, Ким Бартли
Трајање: 75’
Овај документарни филм, иза кога стоји редитељски тандем из Ирске, почиње 2001. године. Уго Чавез, ношен таласом ентузијазма венецуеланског народа услед Боливарске револуције, обилази земљу, држи говоре пуне оптимизма, а касније успоставља редовну телевизијску емисију у којој се обични људи са својим свакодневним питањима укључују у програм и причају са председником. Наредне године ситуација се закувава пошто Чавез преузима контролу над највећом националном компанијом у земљи, а у том периоду долази и до покушаја државног удара. Овај филм је богат интервјуима са припадницима свих друштвених слојева и опречних политичких погледа, кроз које покушава да одговори на једно од најзанимљивијих политичких питања модерног доба – на који начин је појава Уга Чавеза утицала на комплетну међународну политику?
20:20 Дискусија на тему третирану у филму
Учесници: др Диа Надер де Ел-Андари, шеф мисије амбасаде Венецуеле у Београду, др Александар Лукић, филозоф и уметник и Ратко Крсмановић, председник српског огранка Мреже интелектуалаца, уметника и друштвених покрета за одбрану човечанства
Среда, 12. април
18:00 Пројекција филма: „Пуч у освит дана”
Режија: Карлос Аспуруа
Оригинални назив: Аманециó де голпе
Година: 1998.
Земља продукције: Венецуела
Режија: Карлос Аспуруа
Трајање: 97’
Награде: Хавана (награда Вихија), Гоја (номинација за најбољи страни филм на шпанском језику)
Дана 4. фебруара 1992. године први пут се у центру пажње нашао Уго Чавез, који је са групом војних официра извршио неуспели државни удар у Каракасу. Пошто је увидео да ће бити осујећен, Чавез је у једноминутном обраћању, када је позвао све своје саборце да на мирољубив начин положе оружје и предају се, побрао симпатије Венецуеланаца, који ће га касније изабрати за председника. Филм „Пуч у освит дана“ прати догађаје те бурне ноћи која није прошла без људских жртава, из угла припадника војске, али и грађана Каракаса - што припадника буржоазије и власти, што обичног простодушног народа.
20:00 Пројекција филма: „Кућа на крају времена”
Режија: Алехандро Идалго
Оригинални назив: Ла цаса дел фин де лос тиемпос
Година: 2013.
Земља продукције: Венецуела
Режија: Алехандро Идалго
Трајање: 100’
Награде: Сцреамфест Horror Филм Фестивал Лос Анђелес (Најбољи филм и редитељ), Буенос Ајрес - фестивал Рохо Сангре (најбољи ибероамерички филм), фестивал венецуеланског филма у Њујорку (најбољи film), FILMQUEST УТАХ (најбољи филм)
Највећи и најуспешнији подухват хорор жанра у историји Венецуеле изведен је у духу највећих ибероамеричких хитова ове врсте, раме уз раме са најбољим филмовима Гиљерма дел Тора и шпанских мајстора страве и ужаса. У центру радње је Дулсе, жена која по усељавању њене породице у стару кућу постаје талац њених необјашњивих хирова и завршава у затвору, на одслужењу максималне казне за злочин који није починила. Тридесет година касније, Дулсе се враћа у кућу и уз помоћ свештеника покушава да разреши мистерију која јој је из корена променила живот.
Четвртак, 13. април
20:00 Пројекција филма: „Плаво и не тако ружичасто”
Режија: Мигел Ферари
Оригинални назив: Азул y но тан роса
Година: 2012.
Земља продукције: Венецуела/Шпанија
Режија: Мигел Ферари
Трајање: 113’
Награде: Гоја за најбољи страни филм на шпанском језику
Дијего, успешан фотограф из Каракаса, одлучује да започне заједнички живот са партнером Фабрицијом, када му неочекивано у посету из Шпаније долази син Армандо, кога није видео годинама, а сада је принуђен да брине о њему. Дечак долази пун предрасуда, али мало-помало његов однос са оцем отопљава. За то време, група радикалних хомофоба пребија Фабриција који завршава у коми. Поред тога што се на оштроуман начин бави темом односа друштва према ЛГБТ заједници, овај филм је обојен живописним ликовима који му дају и упечатљиву комичну црту.