Хероина наше земље у 2024: Наставница историје Ивана Јанковић за крај године поручује - Децу не треба само слушати, већ их треба чути
Својим радом обележила је годину иза нас, а њен профил на друштвеним мрежама помно прате и стари и млади.
Последњег дана 2024. године, као по обичају, своде се рачуни и прави ретроспектива свих важних дешавања у години за нама. Свакако, никако се не смеју заборавити људи који су својим делима оставили трага у срцима многих других.
Гошћа "Новог јутра" на ТВ Прва биле су хуманитарка Тамара Мисирлић и наставница историје Ивана Јанковић. Њихова дела променила су животе многих људи и дотакла срца грађана у 2024. години.
Ивана Јанковић је омиљена професорка у Ужицу. Осим што своје ђаке учи историји, она их води и на бројна путовања, али има и још једну мисију - учити најмлађе емпатији, људскости, међусобном дружењу и поштовању.
- Трудим се. На крају ове године могу заиста да кажем да је она била успешна за мене и моју мисију коју је препознала јавност и медији. То ми је као професору историје и од недавно лиценцираном туристичком водичу дало ветар у леђа да схватим да мој рад не прате само млади људи, мој рад и профил "Стазама духа" прате и родитељи, баке и деке. Могу слободно рећи да сви ти људи поштују оно на чему се темељ мој рад, а то је инклузија између различитих вера и националности. То се људима добило - изјавила је Ивана.
Ретки су људи који свој посао раде са жељом да се стално надограђују и уче нове ствари, Ивана припада кругу тих ретких наставника која у време дигитализације и предности савременог доба, историју предаје на један потпуно другачији начин.
- Из тих разлога сам и креирала тај профил "Стазама духа" и драго ми је што се то допало мојим ђацима, али и другим људима. На тим путовањима по Србији доживљавамо незаборавно искуство и инклузију о којој причам. На тим местима видимо како су наши преци, прве генерације Немањића, били против сваке искључивости, како су спајали исток и запад, како су били мудри. Имали су јасну визију како створити српску државу и цркву. Када то ђаци виде и осете кажу ми да добијају жељу да буду као и наши преци. Стални истичем да је школа васпитно-образовна установа и да ми просветни радници носимо велику одговорност са нашим позивом. Од деце требамо направити људе и важно је да их слушамо и да их заиста чујемо, јер деца то виде и не заборављају - изјавила је Ивана на ТВ Првој.
Професорка Ивана историју предаје путујући по Србији
Пажњу јавности ова просветна радница привукла је садржајем са свог профила на друштвеној мрежи Инстаграм "Стазама духа" на ком објављује снимке и фотографије са путовања. Ивана предаје у неколико школа, а својим радом доказује да предмет историја и те како може бити занимљив ђацима, који и сами учествују у креирању материјала за поменуту страницу, као и у самим путовањима.
- У ери дигитализације, приметила сам да деца највише обраћају пажњу на садржаје који су на друштвеним мрежама. Могу са сигурношћу да тврдим да моји ђаци не деле мишљење да је историја досадан предмет, њима је настава интересантна - истакла је Ивана у емисији "Рано јутро" на телевизији Happy.
- Имам ту привилегију да у животу радим оно што волим. Креирала сам профил Стазама духа, где сам објединила своје четири љубави: љубав према историји, љубав према вери, путовањима и љубав према раду са децом - говорила је професорка Јанковић.