КАО ДЕТЕ СВИРАО ХАРМОНИКУ на земунској пијаци, стигао до двора и постао најпознатије име бивше Југославије
Мирко је положио дипломски испит на конзерваторијуму, а да је одсвирао само један тон!
Изненадна вест о смрти Мирка Шоуца унесрећила је многе познаваоце музике и лепе песме. Мирко је рођен 29.06.1933 године у центру Земуна, где је провео и већи део свог живота. Мирко потиче из породице у којој су оба родитеља имала таленат за музику. Мајка је била музикална, волела је да слуша и да изводи староградску музику. Његов отац је био музичар са завидним бројем плоча, преко којих је млади композитор и стекао прво знање о музичком плурализму. Познато је да је Мирко прво научио да чита ноте, а тек касније слова и бројеве.
До недавно су још увек били живи стари земунци који су са локалпатриотским поносом препричавали анегдоту како тада петогодишњи Шоуц свира своју малу хармонику на пијаци у центру, док сиротиња сакупља новац за себе качкетом.
Брзо се прочуло за младог виртуоза, те је он путем градског радија тада позван на краљев двор. Дечака су на двору посматрали као Моцарта, али судбина није хтела да младић остане обичан дворски свирац.
Најпопуларнији дечак на свету НАПУНИО ЈЕ 80 година!
Најјачи старт за електронски догађај икад: У неколико сати плануло 3.000 улазница за спектакл Паула Kalkbrennera у београдској Арени!
По роману преминуле Дубравке Угљешић настао је овај револуционарни филм, обележио је генерације Југословена
Његова мајка и отац се тада разилазе, а осмогодишњи дечак остаје са мајком. Композитор се сећа да су то биле године правог изазова - морао је да свира у локалној кафани како би згрејао и прехранио себе и мајку, која је саботажом етикетирана као неподобан радник.
Уписује музичку школу, коју као изванредан таленат завршава пре времена. 1960. године је дипломирао на теоретском одсеку, са клавиром као главним предметом. Завршио је Музичку академију у Београду, у класи професора Милице Маријановић и великог Марка Тајчевића, по чијим се лекцијама музичка теорија још увек изучава у школама.
Зна се и да је положио дипломски испит на конзерваторијуму, а да је одсвирао само један тон. Био је спреман да свира испитну композицију, спустио је руке на дирке и одсвирао прву ноту. Чуо је да је она за пола тона нижа од штимунга, и побегао са сцене у сузама. Професор, када је чуо зашто дечак плаче, отишао је до бине и звучном виљушком утврдио да је Шоуц сасвим у праву. Положио је испит уз овације. Иако је професорима било невероватно, Шоуц је заправо био рођени апсолутни слухиста, и имао је редак дар да такву специфичност препозна.
Мирко је био један од најактивнијих академских музичара. Својим композицијама различитих жанрова, као и свестраним музичким ангажовањем, стекао је популарност, високи углед и обележио цео један период музичког живота бивше Југославије. Први професионални наступ имао је 01.09.1938. Једном недељно је наступао у Родином позоришту и Коларчевој задужбини, солистички или са својим оркестром хармоника.
Један је од зачетника и најпознатијих композитора џез музике на овим просторима. Године 1953. оснива два ансамбла, од којих је чувени "Ансамбл Мирка Шоуца", са којим је остварио преко хиљаду концерата у земљи и иностранству. Био је члан је удружења џез мужицара од оснивања, а Удружења композитора Србије од 1955. године.
Као композитор се први пут се појављује Првом Београдском фестивалу забавне музике. У дугогодишњој композиторској каријери побеђује на многим фестивалима на просторима Југославије. Био је диригент Забавног и Великог народног оркестра Радио телевизије Београд, а дириговао је преко 100 представа у Позоришту на Теразијама.
Компоновао је џез, забавну, дечју, музику за филм, радио и ТВ драме и серије и музику у духу староградских песама. Издао је две плоче и један ЦД џез музике. У СОКОЈ-у је евидентирано преко 200 његових композиција различитих музичких жанрова и приблизно толико аранжмана и коауторских радова.
За свој огроман допринос, као и за свеукупан стваралачки рад, добитник је националног признања за допринос култури, "Ордена рада са златним венцем" и преко тридесет најпрестижнијих награда наше земље: повеља, признања, захвалница на разним фестивалима и музичким манифестацијама из градова бивше СФРЈ. Године 2010. на 27. нишком џез фестивалу, добија награду за животно дело.
Мирко иза себе оставља своју кћи, талентовану диригенткињу, као и унучицу Катарину, која већ наступа и одушевљава земунце својим анђеоским гласом.