„Најгора особа на свету” Јоакима Трира и „Чисто људски” Игора Иванова сутра на програму Фестивала европског филма Палић
Филм „Најгора особа на свету” бележи четири године живота тридесетогодишње Џули која плови смутним водама свог љубавног живота и бори се да пронађе свој пут, што је наводи да реално сагледа ко она заправо јесте
Трећег фестивалског дана, у понедељак 19. јула на Летњој позорници на Палићу, у Главном такмичарском програму у 21х ће бити приказан филм „ Најгора особа на свету” норвешког редитеља Јоакима Трира, а у 23х „Чисто људски” македонског редитеља Игора Иванова, који се приказује ван конкуренције.
Филм „Најгора особа на свету” бележи четири године живота тридесетогодишње Џули која плови смутним водама свог љубавног живота и бори се да пронађе свој пут, што је наводи да реално сагледа ко она заправо јесте. Филм, након „Реприсе” и „Осло, 31. Августа”, заокружује Трирову Осло трилогију. Остварење „Чисто људски” приказује шест карактера у шест испреплетених секвенци. Ово је драмска прича која приказује очајне особе које покушавају да преживе, у потрази за љубављу или искупљењем.
У селекцији „Паралеле и судари”, у биоскопу Абазија на Палићу ће светску премијеру имати филм „Фурија” Петра Ристовског (17х), а у наставку вечери ће на репертоару бити остварења „Пролећна песма” Наталије Аврамовић (17:30) и „Јаруга” Краснахоркаија Балажа (19х).
Главна протагонисткиња истоименог филма, Фурија, враћа се у прошлост, у футуристичку, неосетљиву средину која се огрешила о њу као девојчицу. У потрази за својим крвницима, она прекраја рупе у памћењу и, као продужена рука Правде, кажњава одговорне. У филму „Пролећна песма”, Петра, млада самохрана мајка, након развода и смрти оца, покушава да се ослободи и живи свој живот упркос свима, тражећи оног правог. У филму „Јаруга” мађарски акушер и ускоро отац Балинт, мора се на Ускрс вратити у своје родно село у Марамурешу у Румунији и суочити се са сином којег је напустио пре 17 година.
У част овогодишње добитнице награде Ундергроунд спирит, румунске продуценткиње Аде Соломон, биће приказан филм „Тони Ердман” редитељке Марен Аде, својевремено кандидат за Оскара за најбољи филм ван енглеског говорног подручја и петоструки лауреат Европских филмских награда 2016. године. Пројекција је заказана за 21 час у биоскопу Абазија на Палићу.
Селекција Словенија у фокусу ће од 17 часова у биоскопу Еуроцинема у Суботици представити кратки филм „Бик” Бојана Лабовића, након чега је на репертоару дугометражно остварење „Не заборави да дишеш” Мартина Турка. У овом филму Клеменова свакодневна рутина дружења са вољеним братом на тениском терену и крај оближње реке, прекида се изненадном и страсном Петровом љубавном везом са његовом прелепом вршњакињом Соњом, везом која у Клемену покреће бујицу сукобљених емоција и безобзирних поступака.
У оквиру селекције Нови мађарски филм, у биоскопу Еуроцинема у Суботици у 19х на програму је филм „Седам малих случајности” редитеља Петера Gotharda, који у средишту радње има Гертруд, средовечну наставницу музичког засићену породичним животом са мужем и сином тинејџером. Њен живот се преокреће када сретне своју бившу ученицу, прелепу Албан.
У селекцији Нови европски документарни филм, у 19 часова у Арт биоскопу Лифка у Суботици биће приказано остварење „Нова смена“ чешког редитеља Јиндриха Андрша, о рудару који је након затварања рудника угља у процесу преквалификације за компјутерског програмера. На истој локацији, у селекцији Ецо Dox од 17х на репертоару је филм „Птице Америке” француског редитеља Жака Леја ,а од 18:25 “Метаплазма, случај птица” Немање Бабића. Пројекције 10 кратких филмова из селекције Млади дух Европе почињу у 22х у биоскопу на Палићу.