ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА МИРОСЛАВЉЕВО ЈЕВАЂЕНЂЕЉЕ: По први пут је јавности представљено најновије фототипско издање
У Општини Вождовац је отворена изложба Адлигата "Мирослављево јеванђеље - Божанско надахнуће" аутора Вељка Топаловића
У Општини Вождовац је отворена изложба Адлигата "Мирослављево јеванђеље - Божанско надахнуће" аутора Вељка Топаловића. По први пут је јавности представљено најновије фототипско издање Мирослављевог јеванђеља, једно од најбоље урађених фототипских издања на свету.
Факултет друштвених наука добио седам акредитација
Породични дан уз анимирани филм ,,Тролови: Светска турнеја” 4. октобра
- Јеванђеље није књига, то је темељ. Ми не стојимо покрај њега, већ на њему. Из њега смо изникли. Његових 181 листова, заправо су 181 носећих стубова српског народа. Јеванђеље је настало код Бијелог поља, 332 километра од Београда, а путовало је 15.000 километара да би наше, било са нама. Субдина Јеванђеља, судбина је српског народа. Као и наши преци, са нама се провлачило кроз гудуре Албаније. Током Другог светског рата скривало, да га непријатељ не похара. Позната је прича да су, када је током Другог светског рата, усред најгорег немачког бомбардовања, министри предлагали Черчилу да смањи буџет за културу, да им је он одговорио: "Господо, па шта онда бранимо?" Таквих проблема у Србији не може бити, пошто нема шта да се смањи. Без средстава од настанка до данас, српска култура је феникс окупљен око Јеванђеља, које је део сваког од нас. Како смо сви ми, са њим заједно, опстали, једно је од Божјих чуда - рекао је у свом говору Виктор Лазић.
- Општина Вождовац је посвећена очувању и промоцији културног наслеђа. Поносимо се музејима Адлигата који се налазе на нашој територији и захвални смо им на овој изложби која ће бити отворена до 15. октобра", рекла је Ивана Томић Илић - председница општине.
- Култура многима није задња рупа на свирали. Немају фруле довољно рупа, да би макар и последњу заузела култура. Зато су ту људи као што је Вељко Топаловић, као што су Ивана Томић, Вук Мирчетић и многи други који разумеју да нема народа ни државе, без културе. Да нема напретка, нема цивилизације, нема живота без културе. То је једно од ретких поља којим нејака Србија може да победи, задиви, придобије, освоји - додао је Лазић.
Истовремено је на Криминалистичко-полицијском универзитету поводом полетка школске године отворена изложба "Старе и ретке књиге заштићене законом". Више стотина студената могло је да види Србљак из 18. века, старе стране књиге 17. века, прво издање Вуковог Новог завјета из 1847, избегличка издања српског народа из Првог светског рата, прво издање Ламента над Београдом Милоша Црњанског и фототипска издања многих рукописа. Аутори изложбе су Виктор Лазић и Рената Самарџић, управница библиотеке Универзитета.
- Студенти и професори су одушевљени изложбом, као и ректор и министар полиције који је данас био са нама. Само удружење које има велико разумевање за опште добро могло је да нам учини овако нешто и веома смо срећни што са Адлигатом имамо Протокол о сарадњи. По први пут будући полицајци могу да виде изблиза како изгледају културна добра која су дужни да штите - каже Рената Самарџић.