СРБИЈА НИЈЕ ИМАЛА ШАНСЕ: Политичке игре на "Песми Евровизије" бациле уметност у други план
Гламур као параван.
Историја такмичења "Песма Евровизије" је дуга и потиче још од 1956. године када је основана као "катализатор уједињења европе" међутим како је такмичење постајало све популарније тако је све више постало политички ангажовано, када је реч о међународним ривалствима. Највише трага на такмичење оставио је "хладни рат" а да ли је можда и Србија овде године "платила данак" и скоро непримећено прошла на такмичењу из политичких разлога?
КАКВА АПСОЛУТНА КРАЉИНА! Славка Калезића сада ВОЛИ ЦЕЛА СРБИЈА - хвала, мајсторе!
Када је историја наше земље и популарног евровизијског такмичења у питњу подсетимо се да је шест година након што је "Евровизија" први пут одржана, Југославија се придружила 1961. године, што је деловало као демонстрација да је то најотворенија источноевропска земља према култури Запада.
Проблем су, ипак, често представљали спорови између Москве и других бивших чланица Совјетског Савеза. Последњ пример тога да је политика бацила сенку на ово такмичење је сукоб Москве и Кијева због избора Москве да на такмичење пошаље Јулију Самојлову, којој је Украјина забранила улазак на територију због њеног концерта на Криму, након што је Русија Припојила то полуострво 2014, године.
Сукоб две земље је резултирао тиме да ЕБУ не дозволи Русији да учествује на такмичењу. А Руско-Украјинска криза се такође одразила на ово такмичење и прошле године, када се Москва успротивила победи украјинске певачице Џамале називајући је "политичком".
Била је ПРЕТУЧЕНА и жртва ПЕДОФИЛА: Ову причу о Катарини Богићевић нико није знао!
Копенхаген, 2014, године, тадашње представнице Русије сестре Толмачев извиждане су у финалу а те године победу је однела трансвестит из Аустрије Кончита Вурст. Што је изгледало као "прст у око" руском председнику Владимиру Путину, који је потписао закон у ком се забрањује "геј пропаганда".
У више наврата како би се избегле политичке напетости, учесници су често позивани да промене или модификују своје песме. На пример Јерменска песма на такмичењу 2015. године, која је оригинално названа "донт денаил" назив је промењен у "Фејс д шедов" како би се избегао било какав наговештај политичке намере, јер су многи мислил да се првобитни назив односи на обележавање стогодисњег масовног убиства Јермена за време Османског царства.
Године 2009. Грузија је покушала да учествује на такмичењу у Москви са песмом "Ве донт вона пут ин" али ЕБУ то није дозволила наводећи као разлог да је то очигледно алудирање на председника Путина.
- Такође су такмичење засенили и бројни дипломатски инциденти, од бојкота Аустрије 1969. године јер се одржава у Шпанији на чијем је челу тада био диктатор Франсиско Франко, до одбијања Јерменије да учествује на такмичењу у ривалском Азербејџану - преноси Танјуг.