Портрет кнеза Михаила у Неготинском музеју
Слика Милисава Марковића је сведочанство о култури 19. века.
Неготински Музеј Крајине чува портрет кнеза Михаила из 1894. године, који је након што је некоилико променио власника трајно поверен том музеју. Велики формат једног од најпродуктивнијих сликара у Србији с краја 19. века, самоуког Милисава Марковића из Књажевца, до недавно је био у изузетно лошем стању.
Колеге из Неготина повериле су комплексан рад на рестаурацији слике конзерваторима Народног музеја у Београду. Након шестомесечног рада на слици, ревитализовани портрет Кнеза Михаила спреман је да заузме место у изложбеној поставци неготинског музеја.
У среду 15. марта у 13 часова у Музеју Вука и Доситеја директор Музеја Крајине, Ивица Трајковић и колега Гордан Јањић, свечано ће преузети слику и уједно је први пут видети након конзервације.
Том приликом ће конзерватори Невенка Радисављевић са менторима Александром Цвјетиновићем и Иваном Павићем представити заинтересованима поступке и процесе захваљујући којима је стање слике драстично унапређено.
Слика Милисава Марковића је сведочанство о култури 19. века, која је у целини обележена државним утемељењем Србије. Личност кнеза Михаила је од нарочитог значаја за Неготинску Крајину, ако се има у виду да је цела област припојена Кнежевини Србији 1933. године и да је надомак Неготина село које је населио кнез Милош названо Михајловац, по будућем кнезу.
Сликар Милисав Марковић био је у великој мери ангажован на подручју Тимочке епархије и Неготинске Крајине. У своје време био је један од најпродуктивнијих иконописаца не само у Крајини већ у Кнежевини Србији.
Осликао је неколико иконостаса и цркава, међу којима је и црква у Михајловцу, као и зидно сликарство обновљеног манастира у Букову, по угледу на Стеву Тодоровића, остварујући значајни национални ликовни програм.