Поштанска марка поводом 210 година рођења украјинског песника Тараса Шевченка
Амбасада Украјине у Србији и Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат у сарадњи са Поштом Србије издали су персонализовану поштанску марку поводом 210 година од рођења Тараса Шевченка (1814 – 1861) једног од највећих украјинских песника, писаца, сликара, хуманиста који је започео украјински национални препород у 19. веку а његово књижевно наслеђе сматра се темељом новије украјинске књижевности.
Име Тараса Шевченка познато је у целом свету: споменици су му подигнути у многим земљама, његова дела су преведена на скоро све језике света, образовне институције, позоришта, тргови, улице, градови у Украјини носе његово име.
То је уметник универзалних вредности и светског значаја. Национална опера Украјине, Кијевски национални универзитет, централни булевар града Кијева такође носе име Тараса Шевченка, а његов споменик се налази и у Новом Саду.
- Адлигат се бави културом и гајењем пријатељстава. Бавимо се очувањем сећања. У многим страшним сукобима који букте у свету нама су пријатељи на свим странама и у нашим фондовима налази се драгоцена грађа сукобљених религија, држава и народа. Да имамо моћ, да имамо Аладинову лампу или чаробни штапић, сигурно је да бисмо истог тренутка зауставили све ратове. Да се ми питамо, новац који се троши на бомбе и разарања, трошио би се на културу, образовање и здравство и свет би веома брзо постао неупоредиво бољи него што јесте. Нажалост од нас ништа не зависи. У овој тешкој ситуацији, док рат букти, једино што можемо јесте да се бавимо оним што најбоље знамо и у шта највише верујемо, а то је - култура пре, током и после свега - изјавио је председник Адлигата Виктор Лазић и истакао да је ово Удружење деценијама имао квалитетну сарадњу са амбасадом Украјине у Србији.
У Адлигатовом Музеју књиге и путовања налази више од хиљаду књига о Украјини и на украјинском језику, што је највећа таква збирка у овом делу Европе и једна од значајнијих збирки у светским оквирима.
- Не можемо зауставити рат али можемо да се сетимо мудрих мисли Тараса Шевченка. Можемо се сетити наших пријатеља и пружити им подршку – да преживе, да опстану. Украјинци су нам били, јесу и биће пријатељи. Ратови ће проћи, важно је да пријатељства не пролазе - истакао је Лазић.
Амбасадор Украјине у Србији Володимир Толкач се такође обратио пред пуном салом Удружења Адлигат истакавши да је прошло тридесет и три године од проглашења независности Украјине и тридесет година од успостављања дипломатских односа са Србијом.
- Овај дан је важан за нас јер је марка изашла на пријатељској српској земљи - изјавио је амбасадор.
- Првих двадесет година покушали смо да бранимо нашу независност мирним путем, нажалост последњих десет година схватили смо да то није могуће - осврнуо се и на актуелна догађања, а онда се још једанпут захвалио српским домаћинима и Србији на издавању поштанске марке, али и на пријатном боравку у нашој земљи.
Током програма украјинске народне нумере изводила је кантауторка и чланица Адлигата Милица Миловић, док су представници украјинске националне мањине из Куле рецитовали стихове Тараса Швеченка и извели нумере на традиционалном украјинском музичком инструменту бандури (из породице лаута). Окупљени су имали прилике и да пробају украјинска вина и гастрономске специјалитете.
Презентацији поштанске марке присуствовали су представници представништва Европске уније у Србији, амбасадорка Данаске, представници украјинске националне мањине.