ГРАНДИОЗНО
Кина гради највећу ХИДРОЕЛЕКТРАНУ на свету: Изабрали су СВЕТО МЕСТО!
Кина је одобрила изградњу највеће хидроелектране на свету, чиме започиње амбициозан пројект на источном рубу тибетанске висоравни који би могао утицати на милионе људи у Индији и Бангладешу.
Према процени Power Цонструцтион Цорпоратион оф China из 2020. године, брана, која ће се налазити у доњем току реке Јарлунг Зангбо (горњем току реке Брамапутра у аутономном региону Тибета), могла би производити 300 милијарди киловат-часова (kWh) електричне енергије годишње.
То је више него троструко више од 88,2 милијарди kWh колико је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету Три кланца у централној Кини. Пројекат ће имати важну улогу у испуњавању кинеских циљева угљеничне неутралности, известила је државна новинска агенција Xinhua.
Део реке пада драматичне две хиљаде метара унутар кратког распона од 50 километара, нудећи огроман хидроенергетски потенцијал, као и јединствене инжењерске изазове. Очекује се да ће трошкови за изградњу бране, укључујући трошкове инжењеринга, такође засенити брану Три кланца, која је коштала 35 млрд УСД. То је укључивало пресељење 1,4 милиона људи и било је четири пута више од почетне процене.
Власти нису назначиле колики би се број људи морао раселити због пројекта и како би то утицало на локални екосистем, један од најбогатијих и најразноврснијих на висоравни. Према кинеским званичницима, хидроенергетски пројекти у Тибету, за које кажу да имају више од трећине кинеског хидроелектричног потенцијала, не би имали велики утицај на околину или водоснабдевање.
Индија и Бангладеш су ипак забринути због бране јер пројекат потенцијално мења не само локалну екологију, већ и ток реке.
Кина је већ започела с изградњом хидроелектрана на горњем току поменуте, која тече од запада према истоку Тибета те планира још пројеката узводно.