ПРИМОПРЕДАЈА
Зелени климатски фонд прешао у надлежност Министарства заштите животне средине
Министарство заштите животне средине Србије објавило је да ће у новом циклусу бити надлежно за координацију на националном нивоу са Зеленим климатским фондом, што је донедавно обављало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Министар пољопривреде Александар Мартиновић предао је министарки заштите животне средине Ирени Вујовић дужност Националне контакт особе за Зелени климатски фонд.
"Сигурна сам да ће искуства наших колега у сарадњи са Зеленим климатским фондом за нас бити драгоцена, како бисмо једнако успешно, у најбољем интересу Србије, наставили рад са Фондом, казала је Вујовић.
Додала је да су до сада остварени добри резултати у спровођењу пројеката од велике важности за смањење утицаја климатских промена, финансираним из средстава Фонда.
"Настојаћемо да, уз његову подршку, наставимо са активностима усмереним ка јачању отпорности Србије на климатске промене", рекла је министарка.
Она је истакла да је Зелени климатски фонд усмерен на финансирање пројеката са циљем смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште и прилагођавања на климатске промене, у којима је Србија већ остварила запажене резултате.
"Србија ће наставити да усаглашава своје прописе са највишим светским и европским стандардима у свим ресорима, како бисмо заједничким снагама дали макасималан допринос овим циљевима", казала је Вујовић.
Зелени климатски фонд, како је истакнуто, значајна је подршка јачању институционалних капацитета Србије за испуњење циљева Конвенције о промени климе УН, а потребна финансијска средства за фонд обезбеђују индустријски развијене државе, чланице Оквирне конвенције, по основу Споразума из Париза, који је потписало 175 држава чланица Конвенције, међу којима је и Србија.